Българските козунаци са най-сладки

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
9 Минути

Често Великденските празници са повод да си починем от строгите диети и сиви блюда. Уханието на току що изпечен козунак, сладостта на разтопената захар и лъщящата коричка, не оставят равнодушни и най-големите противници на тестени изделия.

_IMG_5560_
Успехът на семейната пекарна е сплотения екип и усърдна работа

Същото това ухание се разнася и покрай малките семейни пекарни, в които се приготвят стотици козунаци за всеки Великден. Те са и тези, които спасяват празника на семействата на най-заетите домакини и на хората чието призвание не е кулинарията.

Една такава вълшебна работилница за вкусотии е и семейната пекарна на Верчо Митов и Десислава Стоева от Перник “Медената питка“. Идеята за пекарната идва преди 5 години. Нито един от двамата не са се занимавали с хлебарство или сладкарство преди това. По професия Десислава е дефектолог и 12 г. работи с деца с увреждания. До днес семейството подарява сладкиши на всеки празник в помощното училище в града. Верчо е футболист, а последните години преди да отворят пекарната се  е занимавал с търговия. Двамата имат трима синове, които помагат в бизнеса.

Качествените продукти са наш главен приоритет

Началото не се оказва никак лесно.  Първоначално семейството купува земя, на която е имало стара пекарна и започват да изграждат всичко от нулата. След редица препятствия, труда им е възнаграден, днес те имат 4 фирмени магазина, в които продават продукцията си, а целия град я обожава.

Разнообразието от изделия впечатлява и най-претенциозния купувач. „Стараем се да има всичко, за всеки. Искаме клиентите да откриват това, което най-много обичат“, казва Десислава.

За собствениците, печелившата рецепта  е екип от професионалисти и качествени суровини. Брашното пекарната купува от най-добрите български мелници. Вземат и специални брашна от Белгия, които са сертифицирани за високото си качество. Тук дори споменаването назакуски козунак заместители на яйца, масло или захар са забранени. Всичко е натурално и без консерванти. За това говорят и кратките срокове за годност от 72 часа на всеки продукт предлаган в магазините им.

Според тях, за съжаление вече са малко производителите, които работят по този начин. Но забелязват, че такава тенденция има.

Другият важен компонент са техните работници. „Нашия успех е общ, ние градим всичко заедно, ние сме едно семейство“, усмихва се собственичката. В създаването на всеки продукт се влага много любов и всеотдайност. Във фирмата работят над 20 човека и всеки от тях дава всичко за бизнеса. Особено важна е връзката с клиентите.

Тук умората е забравена, като работливи пчелички, всеки знае задълженията си и не пречи на другия. Пекарната работи 24 часа, а бързите доставчици не позволяват да има празен рафт в магазините.

Пекарната предлага огромно разнообразие от солени и сладки печива. Впечатляващи са големия брой видове хляб –  със спелта, лимец, безглутенов с нахут, царевичен, с квас и със семена. И все пак, търговците споделят, че още  най-търсен е белият.  Според тях българинът все повече се ориентира към здравословния начин на живот и това с какво се храни е от значение.

Цената е една за цяла година

сладки В магазините на семейството клиентите може да си купят топъл козунак всеки ден. Цените варират според количеството, за половин килограм – 2, 80лв. за цял 5, 80 лв. Има и по-малки разфасовки от 250 гр., но за Великден клиентите предпочитат по-големи. Собствениците казват, че при тях няма плаващи цени. Каквито са през цялата година, такива са и за празниците. За Великден вече заявките валят. Хората се спират най-вече на класическия козунак със стафиди. Пекарната предлага и със сладко от ягоди и боровинки. Друг любим козунак, най-вече на децата е този с шоколад. Любимият на Деси пък е този с боровинки.

С всяка изминала година все повече хора избират да купят от пекарна козунака си, вместо да месят в къщи. Самата Деси ни сподели, че не приготвя козунаците за великденската трапеза сама. „Работата е трудоемка и изисква 4-5 часа, а понякога и повече“, каза жената.

Козунаците в „медената“ пекарна се правят, също като всичко друго – с истински продукти, като специалното при тях е, че използват мас.

Вносните козунаци заливат пазара

Като основен проблем производителите посочват големите търговски вериги, които всячески се опитват да убият малките търговци. Те допълват, че предлаганият хляб в тях, често е замразен и после изпечен, а за цените, които го предлагат няма как да има добри суровини. Унищожаването на българския производител идва именно от некачествените и евтини стоки в тях.

поничка„Ако един клиент прочете етикета на всички предлагани козунаци с лъскави опаковки ще види, че има 10 думи, чието значение не е съвсем познато. Да не говорим за всички консерванти вътре.“, споделя Десислава. Тя подчерта, че родителите трябва да бъдат внимателни с това какво дават на децата си. „По-добре едно дете да изяде една кифла с шоколад от пекарна, отколкото един кроасан със срок на годност от месеци“, допълни тя.

Вносните козунаци подбиват и цената на местното производство. Това си е до преценка на човека, ако един човек може да даде на семейството си храна с неясно съдържание нека купува тези продукти, допълват собствениците.

Семейните рецепти са най-ценни

хляб тестоКато едно голямо задружно семейство и това на „Медената питка“, има своите тайни. А те са най-вкусните рецепти за хляб и сладкиши. Всяка една рецепта, колективът измисля заедно. „Всеки от екипа знае различни рецепти, понякога ги подобряваме, след което правим пробна партида и ако ни харесат слагаме цена и зареждаме в магазините.“, казват собствениците. Новите неща са често срещани тук, а всяка идея е посрещната с усмивка.

Един от най-добрите пекари в града с над 20 години стаж Цветанка Антова пък споделя за нас и две от любимите си рецепти:

Пухкав козунак

Необходими продукти:

1кг брашно

6 яйца

250 гр мас/масло

250 гр прясно мляко

350 гр захар

10 гр сол

50 гр мая

Начин на приготвяне:

Брашното се пресява в дълбок съд. Разбиват се добре яйцата със захарта.(може да се прибави есенция или лимонова кора). В затопленото мляко се слага маята, солта и около 1 с.л захар.козунак

Пресятото брашно се оформя като кладенче, в което се изсипват яйчената смес и млякото с маята. Тестото се меси до получаването на хомогенна смес. Не се меси повече от 20 мин., тъй като става твърдо. Тестото трябва да е меко, но да не залепва по пръстите.  Може да добавите стафиди или ядки. Когато е готово, тестото се слага на гладка повърхност (маса). Маслото се разтапя леко и се маже по тестото.  Като тестото се разстила с ръце и се намазва, после се прихлупва и пак се разстила. Така то ще стане на конци.

Готовото тесто се поставя в голям съд и се оставя поне за час да втаса. Трябва да уголеми двойно обема си.  Когато е готово го правим на три равни парчета, оформяме ги като рула и ги плетем на плитка. Поставяме готовите козунаци в тава, която е намазана с масло или олио. Оставяме отново да втаса.Пече се на 180 градуса за 30-40 мин.

 

Станислава Стойкова

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА