България и Румъния с най-малко инсталации за биогаз в Европа

Кирил Александров
Кирил Александров
2 Минути

България и Румъния са на последно място в Европа по производство на биогаз. В двете държави има по 11 такива съоръжения, а само Сърбия е след нас със 7 на брой. Това показват данните на Европейската асоциация по биогаз за 2015 г., съобщават от Центъра за аграрно развитие.

У нас големи инвестиции през 2015-2016 г. са реализирани в биогаз инсталации, разположени в Южна България. Едната е близо до главен път Пловдив – Карлово, в землището на село Черноземен, а другата в биогаз централа край град Ямбол. Друга по-значима инвестиция е тази на германския концерн Шмак Биогаз, който реализира проект за 500 KW биогаз централа в село Велковски, община Габрово, а компанията е част от Viessmann Group.

Към момента инвестициите в производство на биогаз в България са главно от страна на чужди компании от Западна Европа, но все още липсват инициативи за достатъчно инвестиции в нови инсталации главно заради затруднения във финансирането и административните процедури.

Производството на биогаз е алтернативен източник на доходи за селските региони, но най-вече на енергийна независимост спрямо конвенционалните източници на енергия.  За пример, производството на биогаз в Германия осигурява електирчеството на около 4 млн. домакинства и няколко хиляди големи животновъдни ферми.

В началото на Октомври 2016, правителството на съседна Румъния прие план за инвестиции в биогаз инсталации на стойност 100 млн. EUR. Част от средствата ще бъдат финансирани от Европейския  фонд за регионално развитие, а също така и от националния бюджет. Целта е насърчаване на производство на зелена енергия и увеличаване на енергийната независимост.

Стимулирането на инвестиции в производство на биогаз в България изисква няколко фундаментални условия, изтъкват от Центъра за аграрно развитие:

– стабилна законодателна и правна рамка

– улеснени и прозрачни процедури ( разрешителни, сертификати, инженеринг и др.)

– облекчен достъп до инвестиционно финансиране

– обучение на фермери, за ползите и възможните доходи от производство на електричество и топлинна енергия

– осигуряване на публични субсидии и зелени сертификати

– привличането на общините като участник в преработката на отпадъци, извън селскостопанските

Източник: European Biogas Association

biogas-evropa

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Кирил Александров работи като журналист от 2006-а година. Преди да работи в Agrozona.bg, е бил част от екипите на Агенция "Фокус", сп. Тема и сайта Expressnews.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама