България и Македония обменят опит в предприсъединителните програми на ЕС

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Сдружаването на малките и средните земеделски производители е в основата на устойчивото земеделие. Това каза министърът на земеделието и храните Десислава Танева на среща с Михаил Цветков, министър на земеделието, горите и водното стопанство на Република Македония, която се проведе днес в сградата на МЗХ. Министър Цветков е на посещение в България по повод участието му в международната конференция относно заболяването Заразен нодуларен дерматит в Европа, която ще се проведе утре.

Двамата министри обсъдиха възможностите за обмяна на българския опит в предприсъединителните програми на Европейския съюз и начините за подпомагане на сектор „Земеделие“ в двете страни. Министър Танева обясни, че политиките прилагани в България целят да стимулират малките и средните земеделски производители да се организират в сдружения. „Това е начинът те да бъдат конкурентоспособни и стабилни на пазара, което в момента е основно предизвикателство пред земеделието в страната ни“, посочи Танева.

Двамата обсъдиха възможностите за намиране на нови пазари за земеделска продукция. Министър Михаил Цветков заяви, че китайският пазар е необятен и инициативата “16+1” на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа (ЦНССС) е начинът страните да намерят общ пазар за продуктите си. От своя страна министър Танева заяви, че Центърът, който е базиран в България, съдейства на Република Македония за откриване на щанд в рамките на интегрираната пилотна зона за трансгранична електронна търговия в Ханджоу, Република Китай, където ще могат да предлагат земеделски стоки.

Десислава Танева запозна македонския си колега със структурата и дейността на Националната служба за съвети в земеделието. „Вменихме задължение на Службата да изготвя безвъзмездно бизнес плановете на малките и млади фермери за кандидатстване по мерките от Програмата за развитие на селските райони. За двата приема, които касаеха най-непазарно развитите бенефициенти, НССЗ изготви близо 6 000 проекта, като по този начин им спестихме около 6 млн. лв. за консултантски разходи“, допълни министър Танева. Тя подчерта, че се работи за развиване на административния капацитет на Службата, като се подготвя мярка, по която експертите ще бъдат обучени да изготвят и проекти по Тематичната подмярка за малки стопанства по ПРСР. „По този начин ще имаме възможност да обхванем най-малките фермери, който да бъде обслужван безвъзмездно“, каза още министърът.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА