България е предупредила 35 пъти ЕС за турски пипер с пестициди

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Най-многобройни са нотификациите, касаещи „плодове и зеленчуци“ – общо 162, в някои от тях се съобщава за наличие на повече от едно активно вещество

България е подала 35 нотификации за опасен пипер в системата за известяване за храни и фуражи (RASFF), касаещи наличието на пестицидни остатъци за периода 01 април – 30 юни, 2022 г., съобщават от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ). Общият брой нотификации, които е подала страната ни, са 64, като всички са за храни с произход Турция. От тях 35 са за пипер, като от тях 10 са предназначени за унищожаване, 7 за реекспедиране и 8 за реекспедиране или унищожаване. Регистрирани са 22 нотификации за лимони, 6 нотификации за грейпфрут, за портокали е регистрирана 1 нотификация.

През разглеждания период България не е била нотифицирана.

Общият брой нотификации за периода в системата за известяване за храни и фуражи е 278, като 272 са в категория „храни“, а 6 са в категория „фуражи“. В 132 от общия брой нотификации, рискът е определен като „сериозен“, в 122 е неопределен, а в 15 от случаите рискът не е сериозен. Регистрирана е 9 нотификация, при която няма риск.

Информациите за насочване на вниманието са 65, нотификациите за недопуснат внос са 139, предупредителните нотификации са 48, а информациите за последващи действия са 26.

В категория храни, най-многобройни са нотификациите, касаещи „плодове и зеленчуци“ – общо 162, в някои от нотификациите се съобщава за наличие на повече от едно активно вещество.

За пипер съобщенията са 40, за лимони – 29, за грейпфрут – 18, банани – 9, портокали и различни видове фасул – по 7, личи, лозови листа, круши и различни видове чили – по 4, маракуя, гуава и боровинки – по 3,  картофи, диня, стафиди, манго, моринга и мандарини – по 2 и др.

Най-голям брой остатъци са установени от пестицидите: неразрешените а. в. хлорпирифос – 62, хлорпирифос-метил – 35, етилен оксид – 33, ацетамиприд – 24; 2- хлороетанол – 22; неразрешеното а. в. прохлораз – 16; неразрешеното а. в. трициклазол – 14; имазалил и неразрешеното а. в. карбендазим – по 10; неразрешените а. в. тиаметоксам и пропиконазол – по 9 и др.

През разгледания период в системата за бързо известяване са постъпили съобщения за замърсени продукти с произход от 44 различни държави.

Анализът установи, че най-многобройни са нотификациите, касаещи продуктите от Турция – 93, следвани от тези с произход Индия – 45; Китай – 16; Египет – 14; Виетнам – 13; Франция – 8; Еквадор – 7; Кения и Бразилия – по 6; Уганда – 5.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама