АЗПБ: Призоваваме за професионално и справедливо решаване на казуса със сеитбооборота

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Предложенията за изменение на ПРСР 2007-2014 г., които МЗХ ще направи пред Европейската комисия, ще създадат изключително големи проблеми за фермерите, както в чисто административен аспект, така и във финансов план, а някои дори ще бъдат поставени в невъзможност да изпълнят нови правила, касаещи минал период. Това се казва в официална позиция на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) по повод предложенията за изменение на ПРСР 2007-2013 г., които Управляващият орган на Програмата ще изпрати на Европейската комисия.

АЗПБ ПРЕДЛАГА:

1.  УО съвместно с ДФ „Земеделие“ при наближаване на крайния срок за изпълнение на проектите по ПРСР да анализира своевременно кои одобрени инвестиции по различните мерки на програмата няма да бъдат изпълнени от бенефициентите и ще останат нереализираните проекти, респективно няма да бъдат разплатени. След оформяне на прогноза за сумата, за която съществува риск да бъде загубена, да се пренасочат средства от съответните мерки/оси към мярка 214 за обезпечаване на установения недостиг за 2015г.

2. Изменението да предвижда пренасочване на установената сума по т.1 към мярка 214, както и коректна методика за пресмятане на ставките с оглед избягване на двойното финансиране за екологизиране по стълб 1 и стълб 2, като новата ставка да важи за 2015г.

3. Ако се въвеждат актуализирани изисквания по управление, да бъдат приложени от 1 януари 2016 г., да включват единствено предложението за предкултура и от тази дата да се създаде правна възможност за бенефициентите да прекратят ангажиментите си.

4. УО да стартира максимално бързо дори и неофициално съгласуване на предложенията ни с ЕК, за да може да се минимизира рискът от загуба на средства по ПРСР 2007-2013г., да бъде адаптирана своевременно и Наредба 11, а фермерите да имат предвидимост за приходите си в 2015г., съществено важни за устойчивото управление на бизнеса си и планиране на разходи, обезпечение на кредити и пр.

Аргументите на УО са неубедителни и непълни за предоставяне в подобен вид на ЕК, което е реална предпоставка за отхвърляне на предложеното 15-то изменение от ЕК и реална заплаха от загуба на ценно и оскъдно време за решаване на проблема в края на възможния срок, спазвайки правилото n+2.

АЗПБ приканва УО на ПРСР 2007-2013г. да се съобрази с гореизложените коментари и предложения, сериозно да преразгледа и да оттегли проекта на 15-то изменение, да отмени настоящата процедура на писмено съгласуване и да предприеме спешни и коректни действия за професионално и справедливо решаване на казуса с мярка 214.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА