Атидже Алиева-Вели: Бюджетът на ОСП е намален с 10% или близо 39 млрд. евро

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Слушайте интервюто тук:

От България зависи как ще защити своите интереси

Бюджетът на ОСП през следващия програмен период е намален с 10% или близо 39 млрд. ерво спрямо последното предложение на Европейската комисия. За отделните държави също има намаление. По отношение на директните плащания – най-голямата част от ОСП, бюджетът се запазва, дори има леко повишение, докато при Втори стълб на европейско ниво средствата за инвестиции в селските райони се увеличават. Това каза в предаването „Агрозона“ по Радио Фокус Атидже Алиева-Вели от групата на Обединена Европа в Европейския парламент.

„7,5 млрд. евро са предвидени за земеделие по плана за възстановяване от коронакризата Next Generation EU. Тук имаме намаление с 50% на средствата спрямо предишното предложение на ЕК, тъй като то беше за 15 млрд. евро. Въпросът е как това намаление ще се отрази на отделните политики и какви мерки и интервенции България ще заложи в своя национален стратегически план така, че да можем да се възползваме от възможностите както на МФР, така и от средствата по кризисните планове за възстановяване“, обясни Атидже Алиева-Вели.

Широк обществен дебат

По думите на българския евродепутат, ОСП защитава интересите на всички земеделски производители. От България зависи как ще защити своите интереси така, че да помогне на своето земеделие, да бъде то конкурентоспособно, да има повече иновации и дигитализация. „Бях изненадана, че България не получава повече средства по Втори стълб. Съгласно споразумението на Съвета, 13 държави членки ще получат допълнително над 5 млрд. евро по Втори стълб. За съжаление България не е сред тях. Иска ми се да видя широк обществен дебат по националния стратегически план, в който ще представим целите си до 2027 г. Необходимо е много балансирано да работим за приоритетите и мерките, които ще прилагаме за развитие на земеделието“, отбеляза тя.

Повече амбиции

В рамките на следващата Обща селскостопанска политика се очаква България да има достъп до над 7 милиарда евро: над 5 милиарда евро за директни плащания и над 2 милиарда евро за развитие на селските райони. Европейският парламент обаче не приема предложения от ЕК и одобрен от Съвета на ЕС вариант на Многогодишната финансова рамка на ЕС.

Позицията на парламента е с положителна оценка на постигнатото споразумение в рамките на Съвета, но са необходими повече амбиции по отношение на новите собствени ресурси на ЕС, повече финансиране на хоризонтални програми от общ интерес – например в сферата на здравеопазването, изследователската дейност, образованието, дигиталната трансформация и иновациите.

Парите за земеделие в следващия програмен период. Какво решиха в Брюксел?

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА