Атидже Алиева-Вели: Ако не бъдат чути земеделците, рискуваме да поставим Европа в продоволствена криза

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

В Европейския парламент се проведе дебат за състоянието на земеделието в ЕС

„Месеци наред нашите земеделци предупреждават, че са в криза. Ако не бъдат чути, рискуваме да поставим Европа и нейните граждани в продоволствена несигурност, дори и в продоволствена криза.“, посочи в изказването си по време на дебата в Европейския парламент по повод състоянието на земеделието в ЕС евродепутатът Атидже Алиева-Вели.

„Екологичният преход може да се случи само с поносими и реалистични мерки и изисквания към европейските фермери. Необходимо е ново начало в агрополитиките на ЕС. И това ново начало следва да се основава на диалог със земеделската общност и на научни данни.“, допълни още тя. По време на дебата на тема “Подобряване на социално-икономическото положение на земеделските стопани и селските райони, гарантиране на справедливи доходи, продоволствена сигурност, както и справедлив преход“ Вели постави акцент и настоя отново за изравняване на плащанията за българските фермери.

В дебата участва и европейския комисар по земеделие Януш Войчеховски, който акцентира върху няколко основни причини за трудностите в сектора в момента. Първият проблем, според него, е войната в Украйна, по време на която за стопаните е бил активиран кризисния резерв. „Благодарение на това през 2022 и 2023 г. земеделските стопани в 22 държави са се възползвали от държавна помощ, възлизаща общо на 9,3 милиарда евро. Тази помощ предостави решаваща подкрепа на най-нуждаещите се земеделски стопани.“, коментира Войчеховски. Според него „причините за земеделските протести, които се разгоряха в някои страни напоследък, до голяма степен се коренят в националните политики. Трябва обаче да разгледаме тези опасения и от гледна точка на нашите политики на ЕС.“, допълни още еврокомисарят. Вторият основен проблем за фермерското недоволство днес са зелените политики в областта, допълни още Войчеховски.

„Има един “зелен” елемент в новата ОСП, който предизвика особена загриженост сред земеделските стопани и беше обект на много инициативи – не само от страна на земеделските стопани, но и от държавите-членки. Това се отнася до ДЗЕС 8, с други думи, задължението да се заделят най-малко 4% от обработваемата земя в стопанства над 10 хектара за “непродуктивни площи или характеристики”.Миналата година прекратихме това задължение с делегиран акт на Комисията. Тази година, въпреки големия натиск от страна на земеделските стопани, не можем да повторим тази дерогация, без да изменим основния акт.“, каза още еврокомисарят Януш Войчеховски по време на дебата в Европейския парламент.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА