АМР: Германия затяга правилата за антибиотиците за добитъка

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

Министърът на земеделието Джем Йоздемир иска промени в законодателството с цел да се намали прекомерната употреба на антимикробни препарати при животните

Германският министър на земеделието Джем Йоздемир предложи законопроект, който цели по-строг контрол върху употребата на антибиотици в животновъдството, за да се противопостави на нарастващия риск от резистентни микроби. Но сдруженията на животновъди предупреждават, че ограниченията не трябва да са за сметка на здравето на животните.

Внесените проектоизменения на Закона за ветеринарните лекарства, предложени от Йоздемир, имат за цел да осигурят по-строг контрол върху употребата на антибиотици в животновъдството, съобщава EUROACTIV.

Това включва разширяване на обхвата на животните, обхванати от правилата за минимизиране на употребата на антибиотици и засилване на правомощията за прилагане на органите на място, като им се даде възможност да нареждат на фермите да въведат мерки за намаляване.

„Антибиотичната резистентност е един от най-големите здравни проблеми на нашето време – някои дори говорят за тихата пандемия“, каза Йоздемир пред депутати в Бундестага по време на дебат по законопроекта миналата седмица, като подчерта, че употребата на антибиотици трябва да бъде допълнително намалена, за да продължи да имаме ефективни лекарства за хора и животни в бъдеще.

Устойчивите на антибиотици бактериални инфекции са убили повече от 1,2 милиона души по света през 2019 г., установи проучване, публикувано по-рано тази година.

Това вероятно е причинено от широкото използване на антибиотици – както в хуманната, така и във ветеринарната медицина – което е довело до това, че някои бактерии развиват антимикробна резистентност (АМР), което прави антибиотиците все по-неефективни срещу инфекции.

Наскоро създаденият от Комисията Европейски здравен съюз, който превърна готовността за здравни кризи в свой ключов приоритет, също определи проблема с антибиотиците като една от трите най-големи заплахи за здравето в блока.

Междувременно водещата хранителна политика на ЕС, стратегията „От фермата до трапезата“, също така постави за цел да намали наполовина продажбата на антибиотици за селскостопански животни в ЕС до 2030 г.

 

Европейски амбиции

Измененията също така предлагат изчерпателни данни за употребата на антибиотици при селскостопански животни да бъдат предавани на Агенцията по лекарствата на ЕС, EMA. По този начин Германия би изпълнила задълженията си по Регламента на ЕС относно ветеринарномедицинските продукти.

Еколозите обаче предупредиха, че предприетите досега мерки от ЕС и страните членки са недостатъчни за постигането на тази цел.

Междувременно особено спорна мярка, обсъждана на ниво ЕС, е списъкът на Комисията с антимикробни средства, които да бъдат запазени само за употреба от хора – не за ветеринарна медицина.

Както заинтересованите страни, така и евродепутатите остро критикуваха антибиотиците, за които Световната здравна организация (СЗО) препоръчва запазване за употреба от хора.

 

Колистин в светлината на прожекторите

Лекарството Colistin, което се използва за лечение на инфекции като пневмония, не фигурира в списъка, тъй като Комисията препоръчва други начини за намаляване на употребата му.АЧС, ваксина, Agrozona.bg

Въпреки това със своя проектозакон германското министерство на земеделието също иска да работи за намаляване на употребата на така наречените резервни антибиотици, т.е. критично важни активни вещества като колистин.

„Антибиотиците от критично значение трябва да останат ефективни“, подчерта Йоздемир.

Въпреки че законопроектът не предвижда фиксирани цели за намаляване, резервните антибиотици трябва да бъдат претеглени особено силно в докладваните данни за употребата на антибиотици, тъй като това гарантира, че „се използват възможно най-рядко“, добави той.

Матиас Плетц, директор на Института по инфекциозна медицина и болнична хигиена към Университетската болница в Йена, приветства проектозакона по време на изслушването в Бундестага, заявявайки, че той има за цел да намали допълнително „масовата употреба“ на Colistin като както и други вещества.

Списъкът на Европейската комисия с антимикробни средства, които трябва да бъдат запазени само за употреба от хора, се основава на солидни научни доказателства, подчерта служител на ЕС, след като законодателите на ЕС повториха възраженията си срещу акта, който го прилага.

 

Здравето на животните

Борбата срещу антибиотичната резистентност обаче е трудна за балансиране. Въпреки че секторът на животновъдството се разглежда като една от основните области, в които употребата на антибиотици може да бъде намалена, асоциациите предупреждават, че употребата на лекарства трябва да остане възможна там, където е неизбежна за здравето на животните.

Опитите за намаляване на употребата на антибиотици не трябва да пренебрегват „опазването на здравето на животните“, предупреди Асоциацията на германските фермери.

„Общото намаляване на количеството използвани антибиотици“ „не трябва да се приравнява“ с избягването на антимикробна резистентност, продължи асоциацията.

Въпреки всички усилия за намаляване на употребата на антибиотици, „хуманното отношение към животните изисква болните животни да продължат да бъдат лекувани“, каза още Йоздемир пред Бундестага, като предупреди обаче, че използването на твърде много антибиотици в оборите е „винаги знак, че животните очевидно се отглеждат неправилно“.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА