Амбициозни цели залага коалицията за отрасъл Земеделие, вижте основните приоритети

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
11 Минути

100 000 евро таван на субсидиите, регионални бюджети по ПРСР, временно по-ниско ДДС за храните, ремонт на поземленото законодателство, специално внимание на браншовите организации и още много цели си поставя новият кабинет

Земеделската политика на ново правителство е разписана с доста детайли в коалиционното споразумение, което вероятно ще постави пред сериозни изпитания новия земеделски министър Иван Иванов. В раздела за сектора са формулирани визията и ключовите стратегии и политики, чрез които да бъде реализирана.

Макар да се започва с мерките в централната администрация, която трябва да се намали и да се оптимизира административната тежест, всъщност особен интерес предизвикват очакваните решения, свързани със субсидиите и финансирането. От документа става ясно, че е решено да се въведе горна граница на директните плащания в размер до 100 000 евро на бенефициент с фокус на идентифициране на крайните бенефициенти за свързаност, с цел пренасочване на средствата към микро, малки и средни производители. Всъщност и в момента таванът на плащанията е същият, наложен от Брюксел, а решението за следващия програмен период ще се вземе от всяка страна поотделно.ечемик, жътва, Agrozona.bg

Предвижда се пренасочване на съществената част на субсидиите към:

  • производствата с висока експортна стойност и голям експортен потенциал,
  • продуктите с висока добавена стойност,
  • експорта на готови продукти.

Предстои да се направи анализ на възможностите за насърчаване на експорта към трети страни, както и насърчаване на инвестиции, които да изместят фокуса на България от производител на суровини към производител на готова продукция.
Гарантирани регионални бюджети по ПРСР

Предвижда се в рамките на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), да бъдат създадени гарантирани регионални бюджети на областно ниво и/или секторни бюджети, за инвестиции съобразно нуждите на самите земеделски производители.
Ще бъде направен анализ, който да проучи възможността за определяне на пакет от мерки с таван на общата субсидия по втори стълб на ОСП. Горната граница на финансирането ще бъде насочена към големите производители, за да се гарантира ресурс за микро, малки и средни стопани на база секторни политики и области.

Друг анализ пък ще покаже възможностите за създаване на гаранционни фондове:

  • за кредитни и гаранционни инструменти чрез Българска Банка за Развитие
    и/или Държавен Фонд Земеделие, съвместно с търговските банки;
  • за равен достъп до кредитен ресурс за малки и средни производители
    (национално финансиране);
  • за подпомагане при кризисни/бедствени природно-климатични събития.

Проучване ще определи възможността за провеждане на политика за стимулиране на обединения в сектори земеделието, животновъдството и преработката, избрани на базата на ясни критерии за представителност.

Обединенията в земеделието ще бъдат финансово стимулирани чрез пренасочване на държавна такса за управление на белите петна, и/или удържане на малка част от дължимите субсидии.

За да не се злоупотребява с реалните производители ще има засилен контрол и обвързване на действително ползваните площи с реализираната продукция. Подготвят се и мерки за нерегламентираното производство (извън това за домашно потребление) и търговия на плодове, зеленчуци и продукти от животински произход.
Намаляване на ДДС, но временно

България, ЕС, Agrozona.bg
Временно намаляване на ДДС за първично производство и поетапно връщане към съответните нива, или намаляване на ДДС на стоките от „малката кошница“, е записано в споразумението. В него е влязла и идеята на Кирил Петков, изказана по време на преговорите за изграждане на 6 регионални събирателни пазара чрез публично-частни партньорства (ПЧП) между държава, общини и оператори, които да дадат възможност на малките, средните и големите производители/вносители да пласират своята продукция към всички национални и регионални оператори и/или за износ.

Насърчаването на микропроизводството на домашни храни също е намерили място в документа. Слага се акцент върху пазарите за микропроизводители, късите хранителни вериги и справедливо разпределение на добавената стойност.

Една от формулираните цели е не по-малко от 20% до 2025 г. и не помалко от 60% до 2032 г. от продуктите и храните, включени в обществените поръчки, да са от местно производство и/или биологичен произход.

деца

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) все пак излиза от системата на  министерството. Тя ще бъде под прекия надзор на министър-председателя.  Амбицията тук е да се увеличава капацитета на БАБХ, за да извършва дейностите си съобразно актуалните нужди на пазара.

Специален раздел е отреден на науката, образованието, иновациите и технологиите

Приоритет ще има за инвестициите в специализираното образование и изграждане на култура на потреблението на земеделски продукти и храни от детската градина, през специализираните средни училища, до научните институти. Насърчаване на цифровизацията и иновациите – иновационни хъбове в земеделието и преработката. Стимулиране на частните инвестиции в стартиращи и развити компании, разработващи нови технологии, процеси и храни.

Очаква се да има анализ и преразглеждане на текущото състояние на поземлените отношения и действащото законодателство, което ги регулира. Предвижда се синхронизиране на всички регистри на поземлена собственост (кадастър, МЗХГ) и отстраняване на историческите несъответствия. Прозрачно разпределение на държавните и общински пасища и контрол върху тяхното използване, като превенция разпространението на т.нар. „виртуални животни“. Предстоят промени в Закона за собствеността и ползване на земеделските земи.

Новите управляващи предвиждат структуриране на браншовите организации като партньор на изпълнителната власт и анализ на законодателната рамка. Адаптиране на законодателната рамка с осигуряване на висока жизненост и активност на участието на браншови обединения, така че да се гарантира представителност на всички техни членове (големи, средни, малки и микро предприятия/стопанства). Създаване на възможност за възлагане на услуги и обучения, извършвани или наемани от браншовите обединения. Ще бъде подготвен Закон за браншовите организации в земеделието.

Ще бъдат стимулирани младите фермери и семейните стопанства

Проблемите на напоителните системи също влезат в коалиционното споразумение. Предвижда се приемане на обща политика, извършване на анализ и изготвяне на план за възстановяване на съоръженията за напояване в стратегически важните райони. Ще се търси начин тези харчове да влязат отново в Националния план за възстановяване и устойчивост. Ускоряването на процедурите за получаване на разрешение за водочерпене от повърхностни и подпочвени води, също цел на управляващите.

Подпомагането да бъде обвързано и със здравния статус на животните, а не само с извършването на Държавна профилактична програма и ваксинации. Към министъра на земеделието ще има Консултативен съвет за  овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на страната.

Насърчаване и приоритизиране на производството и маркетинга на биопродукти чрез мерките, включени в Националната стратегия за развитие на биологичното производство. Създаване на маркетингов отдел в Дирекция Биологично производство в МЗХГ. Ще бъде насърчавано пазарно-ориентираното биопроизводство.

Горите – контролът излиза от системата на МЗХГАлександър Дунчев, гори, Agrozona.bg

Целите, заложени в областта на горското стопанство са изключително обширни, вероятно тази детайлност се дължи на участието на много експерти по горите в преговорите. Заложено е разработване и приемане на Национална стратегия за развитието на горския сектор. Анализ на възможностите за укрепване на горската администрация, увеличаване на бюджета на горското ведомство, повишаване на правомощията на горските инспектори и повишаване на заплатите на администрацията.
Създаване на самостоятелно ведомство (Държавна/Изпълнителна Агенция) на пряко подчинение на Министерския съвет, притежаващо единствено контролни функции, докато горскостопанската дейност остава към МЗХГ). Извършване на функционален анализ на 6-те държавни горски предприятия за изясняване на характера на осъществяваната от тях дейност.

Ще се търси обществен консенсус за законови промени по отношение устойчивото управление на горите в земеделски земи. Продължаване на политиката за пълна сертификация на държавните гори. Справяне с незаконните практики в горите. Ще се обсъжда и възможностите за изкупуване на маломерни частни горски имоти от държавата. Интерес представлява идеята да бъдат създадени и поддържани горски пояси около градовете и на градски гори.

Ще бъде направена и оценка на потенциала за нови залесявания в България и възстановяването на полезащитните пояси.

Предвидено е да се разработят съвместно с МОН образователни програми за грижата и значението на горите от най-ранна детска възраст, а с Министерство на туризма и туристическите организация ще се пишат мерки за управление на горите като част от туристическата стратегия на България.

Защита на традиционните БГ сортове

Предстои ревизия на законодателството, касаещо традиционните и/или защитени български сортове и породи, в посока тяхното насърчаване. Преразглеждане на храната като част от общата концепция за качество на туристическите маршрути и атракции, тъй като често чрез нея туристите оценяват дестинацията, дори ако храната не е основната цел на пътуването.
Проект на стратегия за трудова миграция за осигуряване на краткосрочно пребиваване в определени региони (над 200,000 българи), включително привличане на работници от други държави.

Предстои да се разработят мерки за справяне с последствията от световната криза на доставките, енергийната криза и инфлационния натиск спрямо сектори, заплашени от масов отлив на земеделски стопани, животновъди и преработватели. След анализ ще се реши и дали животновъдите да се пенсионират като втора категория труд.  А промяна на Закона за занаятите ще се направи с цел разширяване на броя на допустими за регистрация занатчийски дейнст като например хлебар, сладкар, месар, колбасар, сиренар, пестилджия, петмезджия, таханджия и др.

Приложенията към коалиционното споразумение, включително и раздела за земеделието, може да прочетете ТУК.

 

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА