Актуализират цените по мярката „Преструктуриране и конверсия на лозя“, затягат контрола

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Приемът с новите правила по двете мерки ще бъде през август

Актуализиране на пределните цени за дейностите по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя“ (без дейност „Изграждане на автоматизирани системи за капково напояване“), предвиждат промените в Наредба № 6 от 2018 г. за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по Национална програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2019 – 2023 г., за които тече обществено обсъждане в следващите 30 дни. Според промените актуализирането на референтните стойности по отделните дейности, с изключение на автоматизираните системи за капково напояване, за които не се предвижда прием, се налага заради инфлацията, натрупана за година – 15,6% по данни на НСИ.

Другата основна промяна, която се предвижда с промените в Наредба 6 е оптимизирането на  разпоредбите относно извършването на контрол след изплащане на финансовата помощ по мярка „Инвестиции в предприятия“. Предвижда се проследяване изпълнението на заложените в бизнес плана целеви стойности през 5-годишния период след финансиране. Разпоредбата относно установено несъответствие с поетите ангажименти ще се прецизира по начин, който да гарантира на бенефициерите пропорционалност на корективните действия спрямо периода на неизпълнение и дейността, за която е установено несъответствието, се казва в мотивите към предложението за промени.

В наредбата са определени и периодите на прием по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя“ и „Инвестиции в предприятия“, които ще бъдат последни за прилагането на тази програма, както и сроковете, в които заявителите по двете мерки ще могат да подават заявления за авансово плащане на помощта. Приемът се предвижда да бъде отворен в началото на август. Предвидено е и ограничение в размера на изплащаната финансова помощ по същите две мерки при подаване на междинни заявления за подпомагане.

„С тези изменения се урежда плавен преход към прилагането на интервенциите в лозаро-винарския сектор, предвидени в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в България и предвидимо управление на бюджета по програмата и Стратегическия план“, казва Момчил Неков, заместник-министър на земеделието.

За мярка „Информиране в държавите членки“ също е заложена промяна по отношение на максималния размер на един проект, като тази промяна произлиза от ограничението в продължителността на действие на проектите, заявени през 2022 г. Максималната стойност на проектите по тази мярка ще могат да бъдат до 200 хил. лв. Те следва да бъдат изпълнени и платени до 15 октомври 2023 г.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА