Българският аграрен износ отбеляза спад през първото полугодие на 2024 г.
Министерство на земеделието и храните (МЗХ) публикува на страницата си в интернет Годишния доклад за състоянието и развитието на земеделието 2024г. Според данни в Доклада за развитието на външната търговия със селскостопански стоки през 2024 г., през първите шест месеца на годината износът на селскостопански стоки възлиза на 3 059,7 млн. евро – с 22,5% по-малко в сравнение със същия период на 2023 г.
Основната причина е спад на стойността на реализираните извън страната пшеница (с 46,9%), царевица (с 47,9%), слънчоглед (с 36,4%) и слънчогледово масло (с 32,4%). Същевременно, нараства експортът на какаови продукти (с 12,0%), кафе (с 13,2%), хранителни продукти, използвани за хранително-вкусовата промишленост (с 6,0%), хранителни продукти, приготвени на базата на житни растения (с 11,8%) и др.
Водещите групи продукти в структурата на аграрния експорт на страната през периода януари -юни 2024 г. са житните растения и мазнините от растителен или животински произход, следвани от маслодайни семена; какаови продукти, остатъци и отпадъци от хранителната промишленост и приготвени храни за животни; хранителни продукти, приготвени на базата на житни растения; меса и карантии, млечни продукти, яйца и мед; хранителни продукти, използвани за хранително-вкусовата промишленост живи животни и др.
При вноса на селскостопански стоки за шестте месеца на 2024 г. се отчита леко увеличение на годишна база – с 5,0%, до 3 088,5 млн. евро.
Така, за първата половина на 2024 г. се формира отрицателно търговско салдо за България в размер на 28,8 млн. евро, при положително салдо от малко над 1 млрд. евро за същия период на предходната 2023 г.
Основни партньори в аграрната търговия на страната остават страните от ЕС. През първите шест месеца на 2024 г. обменът на селскостопански стоки с ЕС намалява със 8,0% на годишна база, като формира 54,0% от общия аграрен износ на страната и 70,7% от общия аграрен внос.
С цел осигуряване на подкрепа на износа, Министерството на земеделието и храните набира и предоставя информация за потенциални пазари за произведената в страната земеделска продукция. Извършват се пазарни анализи и проучвания относно възможността за износ на различни земеделски продукти към страни – търговски партньори както от ЕС, така и от трети страни. При преговори между ЕС и трети страни, МЗХ проследява процеса, свързан с търговски споразумения за свободна търговия, целящи облекчаване на административните тежести при търговията и стокообмена.
Обект на разглеждане са търговско-икономическите отношения в аграрния сектор между България и съответните страни, с които предстои да бъдат сключени търговски споразумения.
Министерството на земеделието и храните традиционно организира участието на страната в различни международни прояви и изложения за хранително-вкусовата промишленост с цел популяризиране и изграждане на разпознаваем имидж на българските селскостопански продукти, както и с цел подпомагане на експорта и развитие на международните контакти между бизнесоператорите в сектора.
През 2024 г. национални щандове на България с участието на производители на мед, вино, млечни и месни продукти, био-продукти, етерични масла и др. присъстваха на Международното изложение за земеделие, хранително-вкусова промишленост и градинарство „Зелена седмица Берлин 2024“ в Берлин, Германия, Международното изложение за био храни „БИОФАХ 2024“ в Нюрнберг, Германия, Международното изложение за вино и спиртни напитки „ПРОВАЙН 2024“ в Дюселдорф, Германия и на Международното изложение за земеделие и хранителни продукти „АГРА 2024“ в Горня Радгона, Словения.