Европейската комисия да предвиди в бюджета си за следващата година допълнителни средства за превенция разпространението на африканската чума по свинете, това предлага българският евродепутат Момчил Неков, съобщават от прес офиса му. Повод за предложението на Неков е, че заболяването продължава да се разпространява. След като бяха засегнати Украйна, Беларус и Полша, вече има регистрирани случаи и в Молдова. Ако в Румъния не бъдат взети мерки, болестта ще навлезе и в България, посочват от офиса на евродепутата. „Загубите за ловния сектор, както и за отглеждането на полудивите породи като Източнобалканската свиня у нас могат да бъдат много сериозни, за това са необходими превантивни действия на възможно най-ранен етап“, коментира Неков, който е член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони в Европейския парламент.
Предложението за допълнителен бюджет във връзка със заболяването е подкрепено от евродепутати от Румъния и от Унгария.
Освен Европейската комисия Неков призовава и новоназначения министър на земеделието, храните и горите на страната ни за конкретни мерки в сектора, защото в противен случай България ще понесе реални икономически загуби, ако заболяването достигне границите ни.
През 2015 година Европейската комисия прие стратегия за борба с Африканската чума по свинете, която съдържа препоръки за намаляване разпространението на болестта, но държавите членки са тези, които трябва да предприемат мерки за справяне със заболяването.
Неков посочва, че у нас и в други държави от Източна Европа има ръст на дивите прасета през последните две десетилетия, заради възможностите за развитие на ловния туризъм, но ако не се вземат навременни мерки целият сектор, който носи милиони левове печалба, ще пострада много сериозно. Евродепутатът обръща внимание, че ще бъде засегнато и отглеждането на Източнобалканската свиня, от която се правят редица месни специалитети. Тази порода се отглежда пасищно в горите.
През двете предходни години приходите от ловен туризъм надхвърлят 6 милиона лева. За сравнение – през 2014 г. те са били 4,1 милиона лева, а година по-рано 3,9 милиона, посочват от прес офиса на евродепутата. В сектора се отчита стабилен ръст, а България е станала една от предпочитаните дестинации за ловен туризъм в Европа. През 2016 г. по линия на организирания ловен туризъм у нас са ловували 4 690 ловци, като около 40% от тях са чужденци основно от Германия, Италия, Испания и Франция.
Темата за Африканската чума по свинете ще е предмет на дискусии утре на Съвета по земеделие и рибарство в Брюксел по предложение на Полша, която е имала няколко случая на заразени животни. Засегнати са също така Литва, Латвия и Естония.