Административният съд в София отказва да гледа жалби на земеделци

Златко Златков
Златко Златков
14 Минути

Централен проблем в усвояването на евросредствата си остават неразбираемите и за хората, и за съдиите актове със санкции, издавани от ДФ „Земеделие“.

Иван Йончев, председател на Асоциацията за правно сътрудничество по европейски проекти

Интервю на Светлана ТРИФОНОВСКА

– Г-н Йончев, какъв е поводът да се основе тази асоциация?

– Поводът беше вълната от жалби миналата година към Со­фийския административен съд от земеделски производите­ли, които бяха получили актове, че ще бъдат санкционирани от ДФ „Земеделие”. Основният проблем беше, че земедел­ците не разбираха защо трябва да връщат пари, нито бяха наясно какво да направят, за да се защитят и да не попадат в бъдеще в подобна ситуация. Тогава започнахме да оказваме съдействие на бенефициентите, като целта беше да преве­дем действията на администрацията на разбираем за потър­певшите език.

– Кои са основните проблеми пред земеделските производители, свързани с усвовяването на евро­пейските средства?

– Централен проблем си остават неразбираемите нито за хората, нито дори за съдиите актове със санкции, издавани от ДФ „Земеделие“. Това изключително затруднява защитата на земеделските производители. Често срещан проблем е, че бенефициентите не разбират сложния език на европей­ските норми и именно задължение на администрацията е да поднесе по такъв начин своите решения до бенефициентите, за да може на всеки да стане ясно в какво се изразява него­вата неизпълнение, за да бъде в състояние за в бъдеще да поправи своето поведение. За съжаление от уведомителните писма за извършена оторизация не става ясно как фонда е достигнал до тези изводи, т.е. липсват мотиви за наложените санкции и редукции. А това неминуемо води до нарушение на правото на защита, тъй като не става ясно в какво се изразя­ва вмененото нарушение. Една от нашите основни цели е да доведем до разбираем за бенефициентите език актовете на администрация, в съответствие с принципите, регламентира­ни от Административнопроцесуалния кодекс за достъпност, публичност и прозрачност, последователност и предвиди­мост. В интерес на истината земеделският производител би приел един такъв акт, ако знае в какво се състои вината му. Такава яснота би помогнала да не се стига и до лавинообраз­ни жалби, които задръстват и съдилищата и ДФ ”Земеделие”.

– Как могат да ви намерят?

– Имаме сайт www.apsep-bg.org с адреса на офиси и те­лефони, могат да ни търсят по всяко време. Освен това работим в сътрудничество с Асоциацията на земеделските производители и други големи браншови асоциации. Много често потърпевшите директно се обръщат към съответната браншова асоциация, а тя съответно към нас. Извършваме когато е възможно безплатни консултации, съвети, правна помощ. Изрично искам да подчертая, че когато се стигне до съдебно дело, няма как да се избегнат плащанията, има си съдебен ред и всичко е регламентирано – държавни такси, хонорари, депозити за вещи лица.

– Вие разглеждате ли случаи, които касаят неи­зяснени отношения между собственици и аренда­тори, например?

– Тези казуси пряко ни касаят по няколко причини, защото такова неразбирателство може да се отрази на проектното финансиране на самия арендатор, тъй като тези проблеми със собствеността и ползването веднага дават своето отра­жение в системата за идентификация на земеделските пар­цели при очертаването, което се извършва всяка стопанска година. В този смисъл за бенефициентите е наложително тези въпроси да бъдат изчиствани преди да се премине към подаване на заявленията съответно към кандидатстване за субсидии.

От друга страна са пряко свързани с все още недотам усъ­вършенстваните процедури по Закона за собствеността и ползването на земеделските земи. В момента заедно с други неправителствени организации поддържаме предложения за промени в този закон. Става дума за решаване на въпро­са със споразумения по чл. 37в, което касае неяснотите в ползването на земеделските земи, тъй наречена добровол­на комасация. Целта е да се избегне обработването на земи без правно основание (договори), което на свой ред води до санкции и редукции при кандидатстването за субсидии. Законът не работи достатъчно добре и по неразбираеми за нас причини много рядко се стига до споразумения, а всичко това пряко е свързано с коректното кандидатстване за ев­росубсидии.

– А инфарктната тема „очертаване”?

– Това е един от основните проблеми, имаме запитвания от цялата страна. Най-често естествено се срещаме с поняти­ето „допустим слой”. Това е централен проблем на цялото производство по кандидатстване. Трябва Министерството на земеделието и храните да създаде ясен нормативен меха­низъм по който дадени площи да бъдат включвани в този допустим слой. Също така няма ясни правила за процеди­ране когато даден бенефициент иска за пръв път да заяви земя, за да може същата да влезе в допустимия слой. Тряб­ва да бъде изчистен въпросът с процедурите по допустимия слой, за да могат земеделските стопани да се съсредоточат в собствените си ангажименти, а не да влагат време и ресурси в административни неуредици.

– Има ли заведени дела срещу ДФЗ за това, че не изплащат субсидии на земеделски производители, въпреки че съдът е отменил санкциите срещу тях, наложени от фонда?

– Има редица дела, по които са отменени санкциите на ДФЗ, но въпреки това земеделците не могат да бъдат компенси­рани за тези санкции. Една от целите на нашата асоциация е съвместно с държавните институции да разработим меха­низъм, по който да бъдат изплащани суми по съдебни ре­шения срещу ДФ „Земеделие”. Когато съдът постанови, че санкцията е неправомерна, би трябвало в разумен срок ДФ „Земеделие” да изплаща субсидиите. В момента няма така­ва процедура и доста земеделци прибягват до принудителен ред да си получат полагащите им се субсидии, което за нас не е цел, а изходът е да бъде изпълнено доброволно съдеб­ното решение. Принудителният ред за събиране на взема­ния е свързан с извършване от двете страни на разноски в големи размери, които в крайна сметка по закон се дължат именно от длъжника, в случая ДФ „Земеделие”.

– Нормалното е всяка институция, пък било то и ДФ „Земеделие” да изпълнява съдебни решения.

– Това е тежък проблем, който може да повлече след себе изключително неблагоприятни последици. Всички ние, като общество трябва да полагаме усилия за опазване на пра­вовия ред, а за държавните органи това е задължение. Ето защо считаме, че този въпрос може да се реши като бъде разписан механизъм във вътрешните правила на фонда, чрез доброволно изплащане на суми по съдебни решения срещу ДФ „Земеделие”.

– Какво сте направили досега?

– Срещахме се с институции имащи опит в подобни проце­дури и с представители на фонда, като обмисляме проекти, по които да бъде изготвен подобен вътрешен акт, но не бих казал, че има напредък. Все още няма такъв документ, за съжаление.

– А може ли срещу ДФЗ да се заведе дело?

– Да, и възможностите не се изчерпват само с националните съдилища. Може да бъде сезиран Общият европейски съд в Люксембург, защото той е компетентен да разглежда преки искове и жалби, предявени от физически или юридически лица срещу актове на институции, органи, служби и агенции, издадени от органи или институции на държава – членка на ЕС. В момента имаме интересна ситуация с този съд. Пов­дигнато е запитване в Люксембург от Административен съд София-град по повод лавинообразното увеличаване на жал­бите с уведомителните писма за извършени оторизации и плащане за кампания 2010 г. Българските магистрати искат Люксембург да се произнесе относно това кой съд или съди­лища в България следва да разглежда жалбите на земедел­ските производители.

– Всъщност съдиите се опитват да прехвърлят топ­ката в чужда градина, за да се спасят от гледането на жалбите, тъй като проблемът е свързан с под­съдността, нали?

– Да, защото критерият за определяне на местната под­съдност е посочен в чл. 133, ал. 1 от АПК – териториалната връзка на делото със съответния съдебен район, която се определя от седалището на органа, чийто акт се обжалва. Седалището на ДФ „Земеделие” е гр. София, който попада в съдебния район на Административен съд София-град. Зе­меделските производители са в омагьосан кръг, защото със свои съдебни актове Административен съд София-град от­казва да разглежда постъпилите от тях жалби, с мотив на­товареност на съдиите от компетентния да разгледа спорасъд като изпраща делата на територията на цялата страна. От своя страна пък местните административни съдилища от­казват да гледат делата с мотив, че компетентен по закон е именно Административен съд София-град и повдигат спор за подсъдност пред Върховния административен съд на Р. България. Всеизвестна е по-голямата натовареност на Адми­нистративен съд София-град, но последното следва да бъде решено чрез законодателна промяна, а не чрез неспазване на правилата за местната подсъдност на делата което, ще доведе до безконтролно и безкритично преразпределяне на дела при несъобразяване с предвидената от закона подсъд­ност.

– Може би, за да се случва всичко това има голямо значение и фактът, че работата в ДФ „Земеделие“ е силно централизирана и съсредоточена основно в столицата, а това е проблем не от сега, нали?

– Да, делата свързани с изплащането на европейските субсидии и помощи по европейските програми са съсре­доточени основно в столицата поради факта, че именно тук са седалищата на Управляващите органи и агенции, акредитирани да изплащат европейските средства. Спе­циално за ситуацията с ДФЗ, обмисляме вариант и предла­гаме да бъдат оправомощавани административните дирек­тори на фонда по места, които да издават уведомителните писма. Тогава всичко ще бъде ясно и делата ще се гледат по места, защото съдът в София се задръсти от дела и съдиите вдигнаха ръце. Това обаче крие и своите недостатъци тъй като цялата административна преписка по подаденото заяв­ление се намира в централно управление на ДФ „Земеделие” в гр. София, а системата на идентификация на земеделски парцели се поддържа от Министерството на земеделието и храните, също в гр. София. Ако делата се гледат от съдили­щата по места всеки жалбоподател, адвокат или вещо лице ще се налага да посещава тези институции във връзка с де­лата. Не без значение е, че ще бъде затруднена и защитата на ДФ „Земеделие”, тъй като трябва да води дела на тери­торията на цялата страна, докато към настоящия момент те съсредоточават усилията си само в един съд в гр. София.

– И сега се очаква съдът в Люксембург да се про­изнесе дали не са нарушени правата на български­те земеделски производители, ако софийски съд гледа жалбите им. Всъщност колко време ще отне­ме цялата тази процедура?

Средно около 20 месеца. От казаното следва, че каквото и да е решението на Съда на ЕО от гледна точка на прин­ципа на процесуална икономия, преюдициалното запитване ще има отрицателни последствия върху бързината на про­изводството и правилното решаване на делото. Създалата се ситуация на разточително пилеене на процесуално време и ресурси е изцяло в противоречие с основната цел на суб­сидиите, които трябва да подпомогнат земеделските произ­водители, които и без това изпитват трудности в условията на настоящата икономическа криза. Тук трябва да се има предвид, че субсидиите са нужни на фермерите не някога във времето, а в началото на годината в момент, когато са им необходими средства, за да се подготвят за предстоящ­ия селскостопански сезон. Ето защо съдът следва да сло­жи в ред действията на администрацията в съответствие с принципа на ефективна съдебна защита, залегнал в чл. 47 от Хартата на основните права на Европейския съюз, а не чрез всякакви способи и похвати да се стреми да отказва защита на засегнати права и интереси.

– Кой ще обезщети стопаните за тази загуба на време, нерви и средства?

-Единственото възмездие е да успеят да спечелят делата си срещу ДФЗ и да получат това което им се дължи като граж­дани на Европейския съюз.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА