Копенхаген ще работи за улесняване на фермерите, укрепване на конкурентоспособността и напредък в биоикономиката, рибарството и хуманното отношение към животните през следващите шест месеца
Дания официално пое шестмесечното председателство на Съвета на ЕС от Полша, поставяйки си амбициозни цели за напредък по ключови въпроси, сред които земеделието, сигурността, отбраната и миграцията. Под мотото „Силна Европа в един променящ се свят“, Копенхаген ще се стреми към изграждането на по-сигурна, конкурентоспособна и зелена Европа в условията на нарастваща глобална несигурност. Централно място в програмата на Датското председателство заема зеленият преход, който е от съществено значение за изграждането на по-сигурен и конкурентоспособен Европейски съюз.
В контекста на Съвета по земеделие и рибарство, основен приоритет ще бъде улесняването на ежедневието на фермерите, рибарите и производителите на храни чрез опростяване и по-добро регулиране на политиките на ЕС. Председателството ще работи и за създаване на политическа рамка, стимулираща иновациите и развитието в хранително-вкусовата промишленост, както и за своевременното приемане на възможностите за риболов за 2026 г. с цел осигуряване на стабилност и предвидимост в сектора.
Зелена, опростена и пазарно ориентирана Обща селскостопанска политика
Датското председателство ще се фокусира върху осигуряването на зелена, опростена и пазарно ориентирана Обща селскостопанска политика (ОСП), която подкрепя мерките за климата и околната среда, като същевременно укрепва конкурентоспособността и иновациите. Председателството ще се стреми да приключи преговорите по пакета за опростяване в областта на селското стопанство.
Председателството ще бъде готово да започне преговори по Общата селскостопанска политика, която ще определи рамката за развитие на селскостопанския сектор след 2027 г. Бъдещата Обща селскостопанска политика трябва да подкрепя развитието на селските райони, биологичното земеделие, обновяването на поколенията и хуманното отношение към животните, като същевременно осигурява по-голяма съгласуваност със секторното законодателство, включително регулациите за климата и околната среда.
Иновативен и конкурентоспособен селскостопански и хранителен сектор
Европейският селскостопански и хранителен сектор се развива, за да предоставя разнообразни продукти за различни потребители. Датското председателство ще наблегне на значението на продължителното развитие на продуктите, като същевременно осигурява равни условия на конкуренция в ЕС. Това надхвърля границите на ЕС и изисква стабилна интеграция в световната търговия с храни. Председателството ще организира дискусия в Съвета относно опростяването и по-доброто регулиране в селскостопанския и хранителния сектор.
Новите геномни техники могат да играят централна роля в разработването на устойчиви култури и да допринесат за по-устойчиво производство на храни. Председателството ще работи за приключване на преговорите по предложенията относно растения, разработени чрез нови геномни техники, горски репродуктивен материал, и ще напредне в преговорите относно растителен репродуктивен материал.
Биоикономиката и базираните на биомаса решения също притежават значителен потенциал по отношение на устойчивото селскостопанско и хранително производство. По-голям акцент трябва да се постави върху намирането на научнообосновани решения, които могат да подкрепят и възможностите за нови приходи. Ето защо председателството ще се фокусира върху предстоящия Закон за биотехнологиите на ЕС.
Иновациите в биоикономиката изискват гъвкавост, намаляване на административната тежест и регулаторно опростяване, и те ще бъдат разгледани по време на председателството.
Устойчива хранителна система и силен вътрешен пазар
Датското председателство ще укрепи позицията на земеделските стопани във веригата за доставки на храни, като приключи преговорите относно нелоялни трансгранични търговски практики и предложени изменения на Общата организация на пазара на селскостопански продукти. Акцент ще бъде поставен върху постигането на добре функционираща хранителна верига в ЕС, базирана на единен пазар с равни условия на конкуренция.
Европейските доставки на протеини са жизненоважни за развитието на растителните храни, суровините за животновъдния сектор и диверсификацията на източниците на доставки. Това е и важен елемент в прехода към по-устойчива хранителна система. Председателството ще се фокусира върху потенциала на общ план за действие на ЕС за растителни храни и обща стратегия на ЕС за протеините.
Единен пазар, фокусиран върху здравето на животните, хората и растенията
Европейското законодателство за хуманно отношение към животните се нуждае от модернизация в съответствие с най-новите научни препоръки и потребителските очаквания. Датското председателство ще постави хуманното отношение към животните високо в дневния ред. Това включва напредване на преговорите по предложението, свързано със защитата на животните по време на транспортиране, и договаряне с Европейския парламент на предложението, свързано с хуманното отношение и проследяемостта на кучетата и котките.
Антимикробната резистентност представлява сериозна заплаха за европейските граждани и затова хуманното отношение към животните трябва да бъде разгледано с подход “Едно здраве” (One Health), свързващ здравето на животните и хората. Европейските фермери са изправени пред все по-чести огнища на заразни болести по животните и нови растителни вредители, които застрашават земеделските дейности, финансите, общественото здраве и международната търговия. Датското председателство ще се фокусира върху идентифицирането на потенциални решения на тези предизвикателства.
Устойчив европейски риболовен сектор, подготвен за предизвикателствата на бъдещето
Европейските рибари са изправени пред натиск от външни фактори, засягащи както запасите, така и икономиката на сектора. Устойчивият и конкурентоспособен риболов е основен стълб за европейските рибари. Решенията в областта на рибарството следва да се основават на най-добрите налични научни становища, включително социално-икономическите условия.
Датското председателство ще работи за навременното приемане на възможностите за риболов за 2026 г., за да осигури яснота от началото на риболовната година. Преговорите на ЕС с Обединеното кралство и Норвегия придобиха особено значение след излизането на Обединеното кралство от ЕС. Председателството ще наблегне на пълното спазване на разпоредбите на Споразумението за търговия и сътрудничество относно достъпа до водите на Обединеното кралство. Фокус ще бъде поставен и върху възможностите за риболов в Средиземно море и Балтийско море, които са изправени пред редица предизвикателства.
Председателството ще продължи работата по оценката на Общата политика в областта на рибарството, като се фокусира върху опростяване на законодателството, за да може зелените съображения да ръководят бъдещото устойчиво развитие на европейското рибарство. Датското председателство ще бъде готово да започне преговори по възможни предложения за законодателни актове относно действията на ЕС в областта на рибарството в контекста на следващата Многогодишна финансова рамка (МФР) след 2027 г.
В основата на тази работа е напредването на зеления преход на европейския риболовен флот и насърчаването на устойчивото развитие на рибарството и аквакултурата съгласно Общата политика в областта на рибарството, включително улесняването на използването на риболовни уреди с ниско въздействие. Следващият период трябва да се фокусира и върху по-доброто регулиране и прилагане, за да се осигурят равни условия за европейските рибари в различните държави.
Ротационно председателство
Председателството на Съвета се сменя на ротационен принцип между държавите – членки на ЕС, на всеки шест месеца. През този шестмесечен период председателството ръководи заседания на всяко равнище в Съвета, спомагайки да се гарантира непрекъснатостта на работата на ЕС в Съвета. Държавите членки, които изпълняват председателството, работят в тясно сътрудничество в групи от по 3 държави членки, наречени „тройки“. Тази система е въведена с Договора от Лисабон през 2009 г. Тройката определя дългосрочни цели и изготвя съвместна програма, в която се набелязват темите и основните въпроси, които ще бъдат разгледани от Съвета в рамките на 18-месечен период.
Въз основа на тази програма всяка от трите държави изготвя собствена по-подробна шестмесечна програма. Настоящата тройка председателства включва Полша, Дания и Кипър (1 януари 2025 г.-30 юни 2026 г.). На 17 декември 2024 г. Съветът на Европейския съюз одобри 18-месечната програма на триото, което ще координира дейностите на Съвета на ЕС.
Въз основа на Стратегическата програма за периода 2024-2029 г. триото ще координира тези дейности в контекста на геополитическия натиск и кризата в Близкия изток, които засягат политиките на ЕС, и ще започне подготовката на многогодишната финансова рамка за периода след 2027 г., съобразена с приоритетите на Стратегическата програма за периода 2024-2029 г.