В 97 пункта ще се наблюдават локални замърсявания
Със заповед на министъра на околната среда и водите Манол Генов от 23 юни са актуализирани схемите за мониторинг на почвите. Въвежда се нова схема за трето ниво – мониторинг на локалните почвени замърсявания, като се запазват досегашните вече действащи две нива на наблюдение.
Мониторингът на почвите, който се извършва от Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) към МОСВ, прави анализ на тяхното актуално състояние, своевременно идентифициране на възможни негативни процеси и прогнозиране на тяхното развитие. Резултатите от мониторинга на почвите се използват за оценка на състоянието и здравето на почвените ресурси („soil health“), като се публикуват анализи и оценки в ежегодните национални доклади за състоянието на околната среда.
Схемите за мониторинг на почви се изпълняват от 2005 г.
Наблюденията по първо ниво са широкомащабни – правят се в равномерно разпределена мрежа, която обхваща 397 пункта в земеделски земи. Други 21 пункта се намират на територията на трите национални парка – Рила, Пирин и Централен Балкан. Всички пунктове предоставят данни за оценка на състоянието на почвите по нормативно утвърдени показатели. Схемата по второ ниво включва наблюдения на регионални проявления на деградационни процеси като вкисляване (на 57 полигона), засоляване (на 12 полигона) и процесите на ерозия. Те се проследяват чрез специално разработени математически модели за оценка и прогноза, като се обработват данни за разпределението на риска и средногодишните почвени загуби по административни области.
С новата заповед се въвежда трето ниво на мониторинг – внедрява се система за мониторинг на локални почвени замърсявания, по която ще се извършва наблюдение в нови 97 пункта.
От тях най-голям е броят на пунктовете в складове за пестициди и прилежащите им територии – 58; за военни обекти и прилежащите им територии са определени 3 пункта; на терени на след добивни дейности – 20 пункта; на терени за добив на петролни продукти – 2 пункта; и на терени за производствени дейности – 14 пункта. Оценката се прави въз основа на измереното съдържание на тежки метали и органични замърсители в почвите, като се представя процентът на пробите с измерена над максимално допустимата концентрация спрямо общия брой проби. Анализите от направените наблюдения ще послужат за определяне на необходимите възстановителни мерки и поддържане на вече реализираните възстановителни мероприятия.
Предстои от ИАОС да бъде възложена обществена поръчка за изпълнението на теренните пробовземания и анализа на почвените проби за новата схема за мониторинг на локални почвени замърсявания.
Мониторингът на земите и почвите е част от Националната система за мониторинг на околната среда (НСМОС). През 2004 г. е разработена програма за почвен мониторинг, която е организирана на три нива. Програмата за мониторинг е утвърдена със заповед от 15 септември 2009 г. на министъра на околната среда и водите и е изцяло съобразена с изискванията на Европейската комисия и Европейската агенция по околна среда, с добрите практики в редица европейски страни, както и с националното законодателство, прието през 2007-2009 г. (Закон за почвите и Наредба за мониторинг на почвите).