МЗХ договори и удължаване на крайния срок за изпълнение на договорите по ПВУ – не по-късно от 31 март 2026 г.
Европейската комисия (ЕК) одобри изменения План за възстановяване и устойчивост на България в размер на 6,17 млрд. евро. ЕК даде положителна оценка на изменения план за възстановяване и устойчивост на България. Сега планът е на стойност 6,17 милиарда евро под формата на безвъзмездни средства и обхваща 50 реформи и 51 инвестиции. Промените в първоначалния план на България се основават на необходимостта да се вземат предвид обективни обстоятелства, които оказват въздействие върху изпълнението на някои планирани първоначално мерки. Сред тях са повишените разходи за изпълнение поради високата инфлация, смущенията във веригата на доставки, промененото търсене на пазара и по-ефективните начини за прилагане на мерките.
Министерството на земеделието и храните договори увеличение от 30 000 000 евро по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост, насочено към бюджета по процедура „Инвестиции в технологична и екологична модернизация“. Процедурата е част от инвестиция „Фонд за насърчаване на технологичния и екологичния преход на селското стопанство“, компонент „Устойчиво селско стопанство“ от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).
Това е резултат от успешно проведени преговори със службите на Европейската комисия в хода на процеса по изменение на НПВУ. Допълнителните средства са осигурени от отпадналото изпълнение на направлението за „Ефективно управление на водите в земеделските стопанства“.
Осигуреното допълнително подпомагане ще позволи финансирането на част от одобрените ПИИ (предложения за изпълнение на инвестиции) от резервния списък, класирани по реда на приоритизиране, в съответствие с методиката за оценка в Условията за кандидатстване.
В допълнение, МЗХ договори и удължаване на крайния срок за изпълнение на договорите по ПВУ – не по-късно от 31 март 2026 г. Предстои Съветът на Европейския съюз да прегледа и одобри оценката на Европейската комисия в рамките на четири седмици. В съответствие с приложимите нормативни изисквания, както и във връзка с новите промени, Министерството ще публикува изменение на Насоките за кандидатстване по процедура „Инвестиции в технологична и екологична модернизация“ за обществено обсъждане.
В рамките на този период, Държавен фонд „Земеделие“ ще изпрати уведомителни писма до съответните кандидати, с цел навременно извършване на необходимите проверки преди сключването на административни договори по процедурата. Договорите ще бъдат подписани след издаване на заповедта на министъра на земеделието и храните за утвърждаване на изменението в Насоките, след приключване на обществените консултации.
Измененият план поставя силен акцент върху екологичния преход, като 49,9 % от общия размер на отпуснатите средства и 99,5 % от разпределените средства за REPowerEU са заделени за мерки в подкрепа на целите в областта на климата. Реформите и инвестициите, включени в главата за REPowerEU, допринасят значително за екологичното измерение на плана. Тези мерки имат за цел справяне с енергийната бедност, защита на уязвимите потребители, подкрепа за либерализирането на пазара на електроенергия, насърчаване на внедряването, съхранението и използването на енергия от възобновяеми източници и подобряване на балансиращия пазар.