Над 2100 проекта на малкия и среден бизнес от въглищните региони се състезават за 250 млн. лв.

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
2 Минути

 Средствата са за модернизация, повишаване на производителността и разкриване на нови работни места

Над 2100 проектни предложения за подкрепа на бизнеса във въглищните региони на страната са подадени по управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Програма „Развитие на регионите” 2021-2027 г. Общият бюджет на безвъзмездна финансова помощ по мярката е 250 млн. лв.

Срокът за подаване на проектни предложения по ключовата процедура за подкрепа на малкия и среден бизнес в Перник, Кюстендил и Стара Загора, както и още 10 общини от Маришкия басейн, включени в териториалния обхват на Фонда за справедлив преход, които са в процес на преход към по-чиста и устойчива икономика, изтече на 15 май т.г.

Заявеният интерес към възможностите за финансиране е изключително висок, отчитат от Управляващия орган на програмата. Заявените над 2100 проектни предложения надвишават четирикратно разполагаемия бюджет.

Процедура „Диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход” е част от Приоритет 4 „Справедлив преход” на Програма „Развитие на регионите” 2021–2027 г. Целта ѝ е да осигури реална подкрепа за микро, малки и средни предприятия, включително стартиращи компании, да се адаптират към икономическите и екологични промени.

Минималният размер на безвъзмездното финансиране е 50 000 лв. за едно проектно предложение. Максималният размер на БФП за едно проектно предложение за микро и малки предприятия е до 500 000 лв., а за средни предприятия е до 1 000 000 лв. и в съответствие с приложимия режим на минимална/държавна помощ.

Ще се финансират инвестиции в нови технологии, модернизация, повишаване на производителността, преструктуриране на бизнеса и с предпоставка за осигуряване на нови работни места, и алтернативна заетост за потенциално засегнатите работници по места.

Процесът по оценка на предложенията ще започне в максимално кратък срок, като се отчита значителният брой подадени проекти. Това е важна стъпка към реалното подпомагане на местната икономика и плавното преминаване към климатична неутралност.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама