Близо 1200 дка гори до Златица и Харманли минават под закрилата на закона

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
5 Минути

По предложение на WWF бяха обявени две нови защитени територии

По предложение на природозащитната организация WWF Министерството на околната среда и водите (МОСВ) издаде заповед за обявяването на две нови защитени територии, които опазват стари букови и крайречни гори.

На обща площ от близо 1200 дка защитена местност „Златишка букова гора”, разположена в землището на гр. Златица и защитена местност „Крайречната гора” в землището на харманлийското село Рогозиново предоставят подходящи условия за живот на редица застрашени видове.

„Обявяването на двете защитени местности ще допринесе за опазването на ценни крайречни и букови високопланински гори, характеризиращи се с голяма естественост и слабо повлияни от човешка намеса. В такива гори концентрацията на редки и застрашени животински и растителни видове е най-висока и затова избрахме да предложим за защита именно тези територии. За успешния резултат дължим голяма благодарност на експертите от отдел „Защитени територии” към МОСВ за бързото провеждане и приключване на процедурите по обявяването на двете защитени местности”, коментира Добромир Добринов, експерт „Природозащитно законодателство” във WWF.

Значение на защитените територии

Защитените територии у нас заемат едва 5% от площта на страната, въпреки че България е на едно от първите места в Европа по богата и запазена природа. Нуждата от обявяване на нови защитени територии, особено такива, които да пазят ценни или редки горски местообитания, е спешна и належаща. Такива безспорно са горите край реките, както и вековните гори.

Запазената естествена крайречна растителност осигурява дом и храна за различни видове бозайници, птици, земноводни, влечуги и  насекоми. А изсичането й унищожава дома на дивите животни, някои от които не могат да се адаптират към новите условия и загиват. В същото време гъсто преплетените коренища на крайречните гори укрепват бреговете на реките и спират ерозията, с което намаляват риска от наводнения надолу по течението.

Старите гори също са дом на удивително биоразнообразие. Освен това те опазват водите, предотвратяват ерозията и наводненията, пречистват въздуха и обогатяват почвите, поради което имат огромно значение както за хората, така и за поддържането на среда на живот в условията на климатични промени.

ЗМ „Крайречната гора”

Обявяването на защитената местност по река Марица цели опазването на уникален комплекс от крайречни гори, които у нас се срещат единствено в южната част на страната. За съжаление, те са силно уязвими и заемат под половин процент от площта на горските територии в България. Характерно за „Крайречната гора” е наличието на местообитания на застрашени, редки и уязвими видове с висока консервационна значимост. Специфичният ландшафт е равнинна крайречна гора – резултат на хармонично съжителство между човека и природата.

Там се намира и едно от малкото местообитания на бяла топола и бяла върба, които функционират като биокоридори и спомагат за миграцията на различни видове. Комплексът включва също и гнездови местообитания на редки и защитени видове птици. Той е дом за 31 животински вида, сред които Гръцка дългокрака жаба, Кримски гущер, Малък гмурец, Голям корморан, Късопръст ястреб, Черна каня,  Орел змияр, Земеродно рибарче и други.

ЗМ „Златишка букова гора”

„Златишка букова гора” е високопланинска гора на повече от 120 години. Освен че пази стари букови гори, компактно разположени по южния склон на Стара Планина, новата защитена местност предоставя местообитания за ценни и защитени животински видове като: Гълъб хралупар, Горска дърволазка, Червеногуша мухоловка, Голямо черноглаво коприварче, Горска чучулига и др. Също така защитената местност има отлични условия за рекреация и познавателен туризъм, както за местните хора, така и за гостите на региона. Старите гори са едни от последните кътчета дива природа, които са слабо повлияни от човека. Днес те са съсредоточени най-вече в места, където достъпът все още е ограничен поради стръмен релеф или липса на пътища.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама