Готови ли сте да се потопите в приказния свят на Снежанка?
Скрита в дълбините на Родопите, тази магическа пещера ще ви очарова със своите снежнобели сталактити и сталагмити, които сякаш са изваяни от ръката на самата природа. Пригответе се за едно незабравимо пътешествие в сърцето на планината!
Името си Снежанка пещерата получава заради оприличени пещерни форми наподобяващи приказната героиня.
Разположена е в Баташката планина в Родопите и се намира на 5 км от град Пещера. След отклонението от главния път от град Пещера към град Батак, има около 2 км тесен асфалтиран път, по който трудно се разминават два автомобила. По асфалтирания път се стига до паркинг, където може да оставите автомобила си. Пещерата е труднодостъпна (около 25 минути нагоре по стръмна екопътека с дължина 830 метра).
Открита е през 1961 г. случайно от пещерняци, които за първи път влезли в нея в 9 часа сутринта и излезли късно вечерта, запленени от красотата й.
Дължината й е само 145 м, с постоянна годишна температура 9 градуса. Образувана е от Новомахленската река през епохата на леванта и дооформена през кватернера.
Богата е на сталагмити, сталактити, сталактони, драперии, синтрови езерца. Най-големият сталактит е дълъг 1,27 м. „Снежанка“ се състои от няколко красиви зали: Залата на виметата, Голямата зала, Музикалната зала, свързани със Срутището, над което минава мост. Във Вълшебната зала, покрита със снежнобял кристален синтър, природата е създала фигурка, оприличавана на приказната героиня. Името на пещерата идва от снежнобелия синтър.
В средата на пещерата има кръгли огнища, до които са намерени предмети от ранножелязната епоха и кости на животни. Траките са я ползвали като убежище от врагове.
Намерените в пещерата артефакти сочат, че около 600 г.пр.н.е. е обитавана от древните траки. След това е забравена за дълго… До 3 януари 1961 г. когато пещерските туристи и изследователи Борис Евтимов, Генчо Коцев и Жоро Златарев я откриват. Очаровани от снежно бялата и красота я наричат Снежанка.
Тази пещера е важно убежище за хибернация на защитени видове прилепи сред които: голям нощник (Myotis myotis), трицветен нощник (Myotis emarginatus), голям подковонос (Rhinolophus ferrumequinum), малък подковонос (Rhinolophus hipposideros), южен подковонос (Rhinolophus euryale). От началото на ноември до края на март те хибернират тук.