Тодор Джиков: Земеделските производители започват да приличат на престъпници

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
5 Минути

Бившият зам.-земеделски министър сподели, че тази година е изключително лоша за картофопроизводителите

„ Браншовите организации защо мълчат по основните теми, които касаят земеделските производители? Земеделските производители започват да приличат на престъпници заради административните наказания, които им налагат,” това заяви пред Agrozona.bg бившият зам.-земеделски министър Тодор Джиков.

Той сподели, че тази година е изключително лоша за картофопроизводителите:

„Резултатът от добива на картофи е плачевен. Подобна година не сме от 2012/13г. Тогава също имаше екстремни суши и жеги. За съжаление обаче разликата между 2012 г. и тази година е, че през 2024г. ни свърши и водата за напояване. Реки, язовири масово пресъхнаха и то още в средата на вегетационния период на картофите.“

„Част от колегите не успяха да дополеят, а някои нямаха достъп въобще да поливат. Картофът като един зеленчук, без вода не става. Няма какво да говорим за добиви,“ сподели Джиков. Според думите му не само добивите са лоши тази година. Външният вид на картофа е отчайващо лош. „Голям процент от картофите нямат търговски вид заради сушата. Някои са с неправилни форми, повечето имат изкривявания. Също така почвени вредители се набиват в грудките,“ разясни Джиков.

Липсата на добиви увеличи цената на картофите на пазара. „Естествено, когато няма нещо, което да се предлага на пазара, цената се увеличава. Това даде възможност за директен внос на картофи от конкурентните ни европейски производители. Тях ги устройва цената, на която внасят и продават на нашия пазар. За съжаление обаче тя е недостатъчна да компенсира загубите, които ще не причини годината. Това е болезнената истина за картофопроизводителите“, категоричен е Джиков.

Той обясни, че най-много картофи се внасят от Франция, Германия, Полша и Литва.

„От близо 4 дни в моето стопанство не е стъпвал нито един търговец. Това означава, че тировете с вносни картофи летят директно към големите вериги. Този вид доставки е по-изгоден и за веригите, и за търговците,“ заяви Джиков. Забавените плащания по всички интервенции са най-големият проблем за картофопроизводителите тази година.

„Ще използвам случая да запитам от вашата медия браншовите организации защо мълчат по основните теми, които касаят земеделските производители? Например, това са промяната на закона за подпомагане на земеделския производител, промяната на наредбите, излизането на Методиката, по която ще се определят санкциите,“ разясни Джиков.

Според него Украйна е проблем.

„Но поетият ангажимент ще бъде решен. Дали ще го платят на няколко транша, в крайна сметка ще бъде платен. Другият основен проблем е, че тихомълком, облепен с целофан и лъскава опаковка, промениха Закона за подпомагане на земеделските производители. 25% от санкциите, наложени на земеделските производители, по директните плащания и по Втори стълб, да бъдат пренасочвани към оформянето на бюджет за държавни помощи. Те ще бъдат раздавани под различна форма на земеделските производители. Миналата година се премахна възможността, когато си санкциониран на административно наказание, да го обжалваш пред министъра. А трябва да отидеш директно да го жалиш в съда. Това ще ти отнеме 3-4 години,“ обясни Джиков.

Според него „черешката на тортата“ е новата Методика,

която наскоро влезе в сила за процента на наложени санкции. Там за едно и също несъответствие имаш две различни санкции. „Едната санкция да речем условно е 2%, когато е направена без умисъл и за същото нарушение санкцията е 25%, когато е имало умисъл. Но никъде в Методиката не се конкретизира какво значи умишлено и неумишлено нарушение. Субективно всеки един проверяващ ще реши дали ще е с умисъл или без умисъл,“ сподели Джиков.

Той е притеснен да не почне една поголовна сеч на земеделските производители, за да се събира бюджет за тези държавни помощи на „читавите фермери“. „Земеделските производители започват да приличат на престъпници,“ категоричен е Джиков.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама