Николай Димов: Добивите на царевица са почти наполовина спрямо предходни години

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Земеделци предупреждават, че ще има фалити в сектора

Цената на олиото ще скочи плавно нагоре заради лошата реколта на слънчоглед. Това очакват от Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ръстът обаче няма да бъде в пъти както преди две години, а между 5 и 10 на сто, информира БНТ. Добивът на царевица също е намалял. Преработвателите на слънчоглед очакват част от предприятията да затворят заради липсата на суровина.

За втора поредна година производителите на слънчоглед и царевица отчитат лоша реколта. Николай Димов довършва жътвата.

Николай Димов Снимка: Стопкадър БНТ

“В момента аз прибирам поливни площи царевица. Добивите са почти наполовина спрямо предходни години. Някъде не си заслужава да се правят разходи за прибиране, тъй като добивите са много ниски, почти нулеви”, обясни за БНТ Димов, който е и зам.-председател на Асоциацията на земеделските производители.

Добивът на слънчоглед у нас е достигнал до рекордно ниски нива от 100 килограма за декар. Добивът на царевица е спаднал до 60 килограма за декар.

Това накара част от земеделските производители да оставят част от реколтата да изгние на полето, защото е по-изгодно, отколкото да я ожънат. На места добивите на слънчоглед достигат 20-30 килограма, което е недостатъчно, за да покрият земеделците разходите си.

“Ще доведе до фалити на някои производители, ние все още разчитаме на стари запаси, но и те свършват. Така че ножът е опрял до кокала. Без подкрепа на държавата няма да можем да продължим да произвеждаме,”

категоричен е Николай Димов.

Слабата реколта води и до увеличение на цените.

“Въпреки че имаме много ниски добиви, разчитаме на някакви по-сносни цени, за да можем поне частично да покрием загубите”.

Не само в България реколтата на слънчоглед е лоша. Преработвателите алармират, че

проблемът е международен

и заради това се очаква олиото да поскъпне.

“Слънчогледовото олио е една от стоките, които се влияят директно от цената на международния пазар. Да, ще има повишение на цената, но ще има и падане”, обясни Яни Янев -председател на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти.

Снимка:Стопкадър БНТ

Рязък скок на цената не се очаква, защото количествата слънчоглед, произвеждани у нас, са между пет и шест пъти по-големи от необходимите за задоволяване на местния пазар. Има обаче друг проблем.

“В тази ситуация обаче преработвателите на слънчоглед в България са в крайно тежко положение, защото тази суровина е недостатъчна, за да натоварим мощностите, с които разполага страната”, обясни Янев.

Най-сериозно ще бъдат засегнати големите предприятия, чийто мощности ще бъдат натоварени между 30 и 35%. Може да се наложи голяма част от преработвателите да спрат производство. Утежняващ фактор са ограниченията за внос на продукция от Русия и Украйна, както и че част от земеделските производители задържат част от слънчогледа в очакване на по-високи цени.

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама