Втора среща за Стратегическия диалог за бъдещето на селското стопанство в ЕС се проведе в Брюксел

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

На  11 и 12 март в Брюксел се проведе втората пленарна среща на Стратегическия диалог за бъдещето на селското стопанство в ЕС. Стартиран на 25 януари от председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен, стратегическият диалог понастоящем е напълно оперативен с активното участие на 29 заинтересовани страни , координирани под председателството на професор Петер Щрошнайдер.

Втората пленарна среща показа много положителен и конструктивен ангажимент от страна на участниците. Четирите работни групи представиха актуална информация за извършената досега работа и очертаха следващите стъпки, които да бъдат предприети преди следващата пленарна среща (предвидена за 22 и 23 април). Професор Щрошнайдер приветства напредъка, постигнат в подготовката на препоръките на стратегическия диалог, които трябва да бъдат финализирани до лятото.  

Членовете на диалога се организираха в четири различни работни групи, за да отговорят на въпросите, повдигнати от председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен, поставени в началото на диалога, а именно:

  1. Как могат фермерите и селските общности, в които живеят, да получат по-добра перспектива, включително справедлив стандарт на живот?
  2. Как може да се поддържа селското стопанство в границите на нашата планета и нейната екосистема?
  3. Как могат да се използват по-добре огромните възможности, предлагани от знанието и технологичните иновации?
  4. Как може да се насърчи светло и процъфтяващо бъдеще за хранителната система на Европа в един конкурентен свят?

Наред с дискусиите в пленарна зала и работни групи, Стратегическият диалог вече започна целенасочена консултация за събиране на мненията на ключовите заинтересовани страни. 

По-специално, професор Щрошнайдер е поискал принос от 170 организации от целия ЕС, които понастоящем присъстват в консултативните органи на Комисията и имат интерес към бъдещето на селското стопанство в ЕС. Техният принос ще бъде включен в текущата работа.  

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама