Д-р Ангел Мавровски: БАБХ продължава да е нарицателно име за корупция и схеми

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
12 Минути

Държавата отново отстъпи от граничния контрол. Налице е несправяне с виртуалните животни и адекватно субсидиране. ВетИС е морално остаряла и пълна с неактуална информация, коментира в интервю за Агрозона бившият заместник-изпълнителен директор на БАБХ

 

  • Д-р Мавровски, бяхте част от екипа на БАБХ. Как оценявате водената сега политика в областта на безопасността на храните? Има ли пропуски, къде забелязвате забавяне в контрола или липсата му?

По време на кабинета „Петков“ бях зам. изпълнителен директор на БАБХ с ресори „Здравеопазване и хуманно отношение към животните“, „Граничен контрол“, „Контрол на ветеринарномедицинските продукти“. Една от основните теми, актуална и към момента, е връщането на товаро-разтоварната дейност в ръцете на частните оператори, за което медиите сигнализираха неотдавна. Това показва за пореден път, че държавата е безпомощна и отново подронва доверието към администрацията! БАБХ продължава да е нарицателно име за корупция и схеми, но това, което се вижда от обществото, е само върхът на айсберга. Цялата дейност по Капитан Андреево, с която „Продължаваме промяната“ се презентираше и спечели изборите, бе на база на акции, осъществени чрез ядро от един малък екип – предимно млади хора, ръководени от ресорния заместник-министър на земеделието по това време – г-н Иван Христанов и от мен.

Контрол на препарати за растителна защита липсва и към момента, както и преди това. Внасят се много големи количества, но БАБХ е потънала в дълбок сън. По наше време се правеха акции с незадоволителен резултат, за съжаление, тъй като информацията изтичаше предварително, което проваляше месеци работа. Липсва достатъчен контрол и на вносното зърно. Не се инвестира в лабораторния контрол в страната. Вече 2 години няма изградена адекватна лаборатория на границата с Турция, въпреки че наскоро беше заявено, че такава ще заработи скоро. Въпреки това още преди 2 години бяха определени помещенията за тази цел и оттогава се протака. Две години – 5 смени на изпълнителни директори, както и на 5 заместници в ресора. Видимо е от всички страни, че системата не работи. През лятото на 2023 г. ме канеха за изпълнителен директор, като ми поискаха и стратегия, която представих. Оказа се, че управлението е в чужди ръце – в съвсем друга посока, която не съвпада с визията ми. Резултатът е видим от недоволството на производителите, които са пред фалит. Граничният контрол на агенцията е в незавидно положение – липсва персонал. Контрол се осъществява и по морските граници, както и по сухопътните пунктове, освен „Капитан Андреево“. Там е тихо – сякаш нищо не се случва, но не е така. Внася се безконтролно пилешко и свинско месо, зърно, сухо мляко, млечни продукти, мляко, за което има достатъчно данни, но не и действия.

Контролът в месопреработвателните предприятия е само за определени фирми. Към момента има данни, че в някои кланици официалните лекари дори не присъстват на клането на животни.

Наблюдава се и огромна спекула с цените в търговските вериги. Това не е случайно и говори по-скоро за картел. Именно това провокира и огромно недоволство у производителите в цяла Европа. Изкупната цена на живи свине е 3,40 лв. без ДДС. Пилешкото вече е под 2,65 лв. без ДДС. Всеки знае колко струват тези меса в магазините.

Цените по фактура на вносните зеленчуци също е доста подозрителна тема. По данни, предоставени на финансовото министерство, те се внасят  на много по-висока реална цена, но част от нея се крие, като парите към гръцки доставчици се доплащат на ръка. В България вносът се декларира на по-ниска цена, за да се плаща по-малко ДДС. По този начин българските зеленчукопроизводители стават неконкурентоспособни и много от тях фалират. Още преди две години сигнализирах за големи разлики в цените при домати, внос от Гърция и Косово, по фактури за България, съпоставени с Румъния.

 

  • МЗХ и БАБХ започнаха проверки за ликвидиране на т.нар. виртуални животни. Може ли това да се случи на практика и къде са слабите страни в системата ВетИС?

Следва първо да се види какъв ще е резултатът от тези проверки. Изключително важна е подготовката за една проверка в обект. Може да се каже, че преди проверка се осъществяват редица други „виртуални дейности“ с цел прикриване на липсващи животни и мога да дам конкретен пример с ветеринарен лекар, който в нощта преди проверката беше направил над 200 събития с животни – клане, смърт, движение. Този пример далеч не е изключение, а често срещано явление. Други примери са с преместване и премаркиране на животни. В сегашните проверки има данни, че на места, например в Петрич, са установени голям брой липсващи животни. Следва обаче да се разграничат случаите, в които наистина става дума за измами с животни и със субсидии от случаите, в които просто са паднали няколко марки в даден обект. Не се водят разследвания, а само се съставят актове за 140 лв. и виртуалните животни се премахват от ВетИС. Това е крайно недостатъчно и не решава проблема с измамите с виртуални животни. Негативни последствия по мои данни ще има основно за практикуващи лекари. От друга страна трябва да се установят и обстоятелствата около кампанийни регистрации на обекти, каквито например имаше през 2020 г. и в определени области от страната през 2022 г. с оглед на това дали тези обекти реално отговарят на изискванията и какво отглеждат. Това е всъщност един друг съществен проблем – огромните изисквания към едни животновъди и обекти срещу регистрации „на калпак“.

ВетИС е морално остаряла и нефункционална система, на която липсва аналитичност. Съществен проблем са IT ресурсите на агенцията. Това се доказа и при кибератаката преди 2 години, която срина за месец ВетИС и всички други системи на БАБХ. Тогава бяха установени множество слабости, както в използваните системи, така и в потенциала на служителите с този ресор. В крайна сметка същите лица са още в системата, което говори за слаб анализ на досегашния опит. Основният проблем за системата е липсата на проследяемост в нея – лице X с високо ниво на достъп може да прехвърли и увеличи броя животни от обект Y, което да няма начин да бъде проследено. Това е установено и описано в доклад и от външни одитори на системата. Операционните системи и компютърните конфигурации вече не се поддържат и са опасни за националната сигурност, защото през тях могат да се извършат хакерски атаки и да изтекат лични данни. Никой не даде анализ за количеството изтекла информация по време на първата кибератака през юни 2022 г. Въпреки докладите не се взе предвид опасността и ситуацията се повтори през август 2022 г.

ВетИС е пълна с неактуална информация. Това е ясно за всички. Има данни за обекти, които не съществуват от десетилетия. На пазара в Раковски, например, се водеха над 50 000 животни. Разследване по случая липсва. Взимани ли са субсидии за тези 50 000 животни, преди да отидат в този обект и колко? Защо и кой ги премахна от системата, без да се разследва Областната дирекция по безопасност на храните, директора и лекарите? Данните са, че при проверка виртуалните животни фиктивно са прехвърляни на пазара в Раковски.

В Кюстендилско, например, установихме фрапиращи нарушения, липса на животни, както и много трупове. Делата са в Европейската прокуратура. В Якоруда ситуацията с виртуални животни се повтори. Няма как да остане незабелязана такава измама.

 

  • Птицевъдство и свиневъдството през последните години страдат от много епизоотии. Стопанствата инвестираха много в биосигурност, но случаите и на птичи грип, и на АЧС продължават. Какво се пропуска?

Следва да се поздравят много от животновъдите в тези сектори, които положиха огромни усилия да се възстановят от огнищата и всички, които инвестираха в подобрение на обектите и биосигурността в тях. И при двете болести – след като двата вируса са толкова разпространени в околната среда, в дивите популации – следва внимание освен на биосигурността, да се обърне и на надзора, добрата и навременна диагностика и ранното откриване на болестта.

Всеки епизоотолог в страната е наясно, че липсва секвениране на вирусите при изследване на пробите. Не сме наясно – резултатът, ако е положителен – дали е от циркулиращия в момента в страната щам или е стар вирус. Надзорът при диви птици липсва.

Редно е министерството да стартира по-сериозно подпомагане на двата сектора – Птицевъдство и Свиневъдство, за да бъдат достатъчно развити с цел подсигуряване на националната сигурност. Към момента се финансират коне и говедовъдни стопанства за месо. Никой до момента не направи анализ какво е количеството заклани говеда с произход България и колко са с чуждестранен произход? Какво е количеството замразено вносно говеждо месо? Страната нормативно и в частност ДФЗ финансира едни псевдодвижения от един животновъден обект в друг. Това не е месо, а репродукция. Защо и кой го толерира? Държавата от години субсидира виртуална размяна на марки от един животновъден обект в друг, с което доказва “продукция” пред ДФЗ.

 

  • Ваксините в птицевъдството добро решение ли са за спиране разпространението на птичия грип и има ли воля да бъдат приложени и в България?

Още преди две години имахме работни срещи с бранша и от тяхна страна се изяви готовност за прилагане на ваксинационни кампании, но към днешна дата не съм убеден как стои въпросът. Изглежда сякаш политиките в агрохранителната верига и животновъдството се изготвят бавно или в голяма степен не отговарят на действителните проблеми, които са на трупчета дълго време. Администрацията от 3 години насам стои и чака следващия министър и е в безтегловност. Работата на администрацията трябва да е в услуга и да помага стопаните да развиват стопанствата си и животновъдството, като в същото време гарантира безопасност и качество пред потребителите.

 

  • Контролът на вноса на храни – месо, яйца, мед, достатъчно сериозен ли е и могат ли да бъдат достоверни данните за пробите при контрола на вноса на зърно и други храни от трети страни, например, Украйна?

Честотата на пробите е по-скоро пожелателна. За мен просто границите ни в момента са без достатъчен контрол, което се отразява пагубно на нашите фермери и носи потенциален риск за здравето на потребителите.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама