Разработиха БГ технология за отглеждане на сорго

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Културата е много актуална, тъй като може да се използва в различни направления, устойчива е на променящия се климат

Технология за отглеждане на техническо сорго, известно още като метла, представят от Института по фуражни култури в Плевен. Иновацията за отглеждане на техническо сорго (метла) е нова, базирана на съвременни проучвания за вида (чуждестранни сортове и наши местни популации), в различни части на страната и направления за използване, казват от института. Технологията е разработена от авторския колектив от доц. д-р Ирена Голубинова, доц. д-р Пламен Маринов и доц. д-р Радост Петрова от института, част от Селскостопанска академия. Културата става все по-актуална, тъй като тя може да бъде многостранно приложима благодарение на разнообразието от форми с различен хабитус – възможността за производство, както на метлен клас, семена така и за фураж. „В условията на ограничени възобновяеми енергийни ресурси, може се разглежда и като алтернативна енергийна култура за производството на биоалкохол и биогорива – биогаз, биоетанол, биодизел и други“, коментират учените.

Зърното на техническото сорго (метла) е известно в народната медицина с богат комплекс от антиоксиданти и микроелементи. Отглеждането за фуражни и технически цели е значително улеснено, поради ниската сеитбена норма, ниската цена на посевния материал, относително слабото нападение от икономически важни болести и неприятели, което позволява ограничено използване на инсектициди и фунгициди. Тесноредовата сеитба (при производство на фураж) и доказания алелопатичен потенциал срещу плевелните видове, позволява използването като покривна култура, с което се ограничават обработките през вегетацията и определя редуцирано приложение на ПРЗ и получаване на значително чиста земеделска продукция. Формирането на плътен тревостой още в началните етапи от развитието е добър и целесъобразен начин за предотвратяване на водната и ветрова ерозията на повърхностния почвен слой, което позволява културата да се отглежда на наклонени терени неподходящи за отглеждане на други типични фуражни култури. Културата може да се разглежда и като перспективна при изграждане на балансирани сеитбообръщения в конвенционалното и биологично земеделие и като алтернативна възможност и средство за регулиране степента на заплевеляване при биологичното производство.

Технологията е приложима от всички фермери, които търсят пазарна ниша и начин за преструктуриране и подобряване на икономическите резултати на стопанствата. Технологията ще насърчи приложението на новаторство при търсенето на алтернативни фуражни култури, поради голямото потребление на фураж от свежа и суха биомаса за изхранване на селскостопанските животни в условията на намаляване на възобновяемите енергийни ресурси и променящия се климат, казват учените. Включването на техническото сорго (метла) ще позволи разнообразяването на набора от култури, чрез изграждане на балансирани сеитбообращения и производство на фуражна продукция при дву- трикратна откосност и получаване на свежа и суха биомаса през летните месеци.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама