2,4% спад в производството на ябълки за 2023 г. поради сушата

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Неблагоприятните климатични условия допринасят за по-ниското производство на ябълки в ЕС през 2023/24 г. Очаква се полезното производство да бъде около 12 милиона тона (-2,4% на годишна база). Това се дължи главно на ограниченото опрашване през пролетта, дефицит на валежи за няколко месеца, нарастващ натиск от вредители и високи производствени разходи.

След рекордно високото производство през 2022/23 г. Полша, най-голямата страна производител в ЕС, вероятно ще намали производството си и ще достигне по-малко от 4 милиона тона. В допълнение, по-ниска от средната реколта се очаква също в Италия и Германия, докато във Франция може да се отчете известно увеличение.

Намаленото производство, все още високите разходи за съхранение и горещите вълни в Южните части на ЕС, които причиниха увреждания на повърхността на ябълките, които съкращават периодите на съхранение и това се очаква да допринесе за по-ниски запаси от пресни ябълки.

Поради по-ниската наличност на пресни ябълки през 2023/24 г. покупките на пресни ябълки за консумация вероятно ще намалеят и биха могли да бъдат около 15 кг на глава от населението , което представлява спад от 3,6% на годишна база.

По-ниската наличност в ЕС намалява износа на пресни и преработени ябълки

Въпреки че потреблението на пресни ябълkи може да намалее, използването на ябълки в ЕС за преработка може да намалее по-малко през 2023/24 г. (с около 1% спрямо средното за 5 години).

В същото време голямото търсене в световен мащаб на концентриран ябълкoв сок и по-високата наличност в ЕС (като се имат предвид и количествата, които евентуално са налични на склад), биха могли да подкрепят износа на ЕС да запази същите нива като през последната пазарна година (1,4 милиона т или малко над средното за 5 години).

Основните експортни пазари на ЕС остават Обединеното кралство и САЩ (2/3 от общия износ на ЕС на преработени ябълки).

Намалява изосът на пресни ябълки

Износът на пресни ябъnки от ЕС може да продължи да намалява през 2023/24 г. (-8% на годишна база), воден от по-ниско производство и значително по-нисък износ за Египет поради ограниченията за внос.

Въпреки че вносът на пресни ябълки в ЕС като цяло е с тенденция към спад, по-ниската наличност през 2023/24 г. може до известна степен да бъде компенсирана чрез увеличаване на вноса в сравнение с миналата година, когато той беше исторически нисък.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама