Светослав Илчовски: Безумно високи ренти убиват българското земеделие, хиляди декари земи ще запустеят

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

След години работа в земеделския сектор в България, в началото на 2021 г. Светослав Илчовски обяви, че продава стопанството си. Междувременно той премества бизнеса си в Румъния, където придобива 10 000 хектара земеделска земя. С какво е по-различно земеделието в Румъния, какви са предимствата, има ли въобще недостатъци и къде е най-големият проблем в българското земеделие, коментира в интервю за Агрозона Светослав Илчовски.

„Земеделието в Румъния е много по-опростено. Бизнес тук е прави по-лесно от всяка гледна точка. В Румъния се работи с арендни договори, които са фиксирани в пшеница и заверката на договорите става по решение на кметството. Кметът ги заверява, не даваш пари за нотариални такси, няма излишни действия и разходи. При условие, че пшеницата е по-евтина – плащаш по-малко, ако е по-скъпа – обратното, пояснява Илчовски. Арендите в България са спекулативно високи“, споделя той.

„Абсолютно цял свят инвестира в Румъния и в бизнес тук. Процедурите са много улеснени, има условия, които трябва да изпълняваш и това е. Няма значение дали си румънец или чужденец“, допълва земеделецът.

„Освен това субсидиите са по-високи, има и дерогации. Много по-лесно се управлява стопанство и Бизнес в Румъния, отколкото в България. Субсидиите на дка са с около 10 лв. повече на дка, спрямо тези в България”, пояснява още Илчовски.

„Съоръженията за напояване и хидролемиоративната система също са на много по-добро ниво в Румъния“, допълва той.

По-ниски разходи за фермерите

„В момента жънем слънчоглед, добивите са около 320 кг/да, при пшеницата около 590 кг, но разхода е много по-малък. Семената и препаратите са по-евтини, торовете са на същите цени като в България“, разказва Илчовски.

Най-високите ренти в Румъния достигат до 60 лв.

„В България рентите са безумни, производителите не жънат толкова, колкото са обещали да плащат рента. Много земеделци разпродават земите си и фермите си в момента.  Рентите в Румъния варират между 20 и 60 лв., в България започват от 60 и стигат до 200 лева“, коментира той.

„Фермерите се отказват да работят в земеделието, хиляди декари земя ще запустеят. Проблемът не е толкова в украинското зърно, колкото в арендата. Разходите са невиждани, това убива Българското земеделие. Невиждани цени, високи аренди, кредити, лизинги и това е пагубно. Създаде се брутална каша в този бизнес и самоунищожение.“, споделя още Илчовски.

„Най- големият ми съвет към всички е: спрете да работите едногодишни договори. Така става вдигането на рентите, от година на година, извиват се ръце. Тези договори ще потопят много фермери и ще има много фалити“, заяви той.

Към момента Илчовски все още разполага с около 100 хил. дка. земи в България. Предвид ситуацията и фактът колко фермери разпродават земите си в момента обаче, състоянието на  земеделието в България е критично, смята той.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама