107 са одобрените бенефициенти по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ на мярка 19 Водено от общностите местно развитие (ВОМР) от Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. Договорите са на обща стойност близо 5 млн. лв. Средствата ще се използват за подготовка и съгласуване с местните общности на стратегии за ВОМР за програмния период 2023 – 2027 г. на територията на 196 общини в страната, стана ясно по време на официална церемония, на която министър Вътев и заместник-министър Таня Георгиева връчиха сключените договори.
„Надявам се сключените договори на Местните инициативни групи (МИГ) по подхода „Водено от общностите местно развитие“ да спомогнат за преодоляване на демографската криза в селските райони. Целта е да се подобрят условията на живот в селата и малките градове чрез осигуряването на поминък.“ Това каза министърът на земеделието и храните Кирил Вътев по време на среща с кметове на общини в МЗХ.
“Разчитам с общи усилия да се изгради конкурентоспособно земеделие, което може да бъде мощна социална програма и да има огромно демографско значение и да спре обезлюдяването на селските райони”, коментира още министър Вътев по време на срещата в МЗХ.
Нови партньорства и МИГ-ове
„Към момента имаме 64 МИГ, които са кандидатствали по мярката, останалите до 107 са нови партньорства, които тепърва ще формират МИГ-ове и ще разработват проекти. Това е нещо, към което сме се стремили от началото на прилагане на подхода ЛИДЕР, а именно територията на цялата страна да бъде покрита с МИГ-ове, както е в повечето от страните-членки в ЕС. Смятам, че в този програмен период тази цел ще бъде постигната“, коментира Стефан Спасов началник на отдел „ВОМР“ в МЗХ.
„Въпреки, че сме на ръба, мисля, че ще успеем да влезем във всички административни срокове и да не допуснем забавяне по нито една от процедурите в процеса на одобрение на стратегиите. За пръв път двата програмни периода се застъпват и няма да се получи период, в които МИГ-овете да останат без финансиране. Това е един успех за нас“, допълни още той.
Двойно финансиране
„През този период имаме почти двойно финансиране, в сравнение с предходния период. Парите са около 750 млн. лв.. Около 550 млн. лв. идват по линия на Стратегическия план на България, останалите около 170-200 млн.лв. са по други 4 финансиращи програми – „Образование“, „Околна среда“, „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ и „Развитие на човешките ресурси““, коментира още Спасов.