Емисиите на метан от говедата са надценени три-четири пъти

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
2 Минути

Митът за убиеца на климата пада в новото издание на Световния климатичен доклад

В новото си издание Световният климатичен доклад стига до заключението, че емисиите на метан са надценени три-четири пъти.

По същество в доклада става дума за въпроса какво влияние има метанът, произведен от едър рогат добитък, върху глобалното затопляне в сравнение с въглеродния диоксид. И отговорът на доклада е: значително по-малко, отколкото се предполагаше досега.

Учените въвеждат нов стандарт в дискусията. Досега потенциалът за глобално затопляне (GWP) беше използван като еталон, чрез който всички парникови газове бяха свързани с въглеродния диоксид. Но вместо този потенциал, според доклада, би било по-добре да се разгледа реално измеримото повишаване на температурата за определен период от време. Това се прави с глобалния потенциал за промяна на температурата (GTP). Ако погледнете стойностите за период от 100 години, което е обичайно при измерването на климата, стойността на метана е 34 според старата GWP скала и 11 според новата GTP. 

Стадо крави е активно, колкото неизползвана електроцентрала на въглища

Критиците отдавна посочват, че метанът, който издържа средно 12 години в атмосферата в сравнение с въглеродния диоксид, който издържа повече от 1000 години, е силно надценен. С това са свързани неправилните преценки за опазването на климата. Британският учен Мишел Кейн вече посочи надценяването през 2019 г. и сравни въглищна електроцентрала със стадо говеда. Докато електроцентрала, работеща с въглища, натрупва допълнителен въглероден диоксид в атмосферата с всяко изгаряне и по този начин подхранва изменението на климата, фермер, който нито увеличава, нито намалява стадото си, винаги ще отделя едно и също количество, защото метанът се разгражда отново и отново. Няма обогатяване. В това отношение постоянно голямо стадо говеда действа като изведена от експлоатация електроцентрала, работеща с въглища, чиито емисии на въглероден диоксид остават в атмосферата за дълго време.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама