Най-евтино излиза да се купят дърва „на корен“, най-скъпа е широколистната дървесина, взета от частни прекупвачи

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути
  • Чамбов: Общините имат възможност и задължение да доставят дървесина на населените места

  • Поне два пъти се е увеличило търсенето на дърва за огрев

Желаещите да купят дърва за огрев директно от държавните предприятия са с 35-30 на сто повече, обясни служебният зам.-министър на земеделието Валентин Чамбов пред БТА. Цената е увеличена в сравнение с миналата година, заради ръста на транспортните разходи и на тези за добив, обясни той. Държавните структури работят по ценоразпис, с минимална надценка. Там цената е от два до 4 пъти по-ниска в сравнение с дървесината предлагана от частни дърводобивни фирми и прекупвачи. Заради голямото търсене предприятията работят и през уикенда.

Цената на свободния пазар стигна 200 лева за кубичен метър

В същото време на свободния пазар дървесината вече е близо два пъти по-скъпа спрямо миналата година, като стигна цена от 200 лева за кубичен метър. Преди година дървеният материал се търгуваше при цени от около 90-100 лева за кубик.

Най-евтино излиза да се купят дърва „на корен“. При този тип продажба хората сами отсичат маркирани дървета и организират транспортирането им до дома си. В този случай цената кубик е около 10-15 лева за иглолистни дървета и двойно за дървесина от широколистни видове.

В централните складове на големите градове цената на дървесината е между 70 и 100 лева, но и при този вариант не е включен транспорт. В случай че е включен цените се увеличават до към 140 лева за кубик. Най-скъпо излиза да си купите дърва от широколистни растения от частни прекупвачи, които заедно с транспорта предлагат дървесината на цени до 180-200 лева за кубик.

Към края на юли транспортираните дърва за огрев само от държавните гори са общо над 1,5 млн. пространствени кубични метра (874 000 плътни куб. м)

Това количество е по-голямо от същия период за последните три години, обяснява Чамбов. Зам.-министърът бе категоричен, че има предвидени дърва за огрев и няма да има недостиг през отоплителния сезон. Той припомни, че общините също имат възможност и задължение да доставят дървесина на населените места, още повече, че 158 общини в страната са собственици на гори.

Безсилни срещу спекулата?.

„Ние не можем да спрем търговците, на които ние продаваме дървесина, да спекулират с тази цена. Към средата на годината
сме извадили над 370 000 куб. метра повече дървесина от предходната, но това се оказа недостатъчно и на пазара има известен дефицит“, коментира Валентин Чамбов.
Търсенето пък е провокирано от страх за скок в цените на газа и електричеството през зимата. На този фон
дървопреработвателните фирми масово купуват от дървата за населението и вдигат цените заради високото търсене на
целулозни продукти, казват от министерството.
Преди дни държавата сключиустни споразумения с бизнеса да намали покупките на дърва, предназначени за огрев, каза
още зам.-министърът.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА