Европа регистрира най-опустошителната епидемия от птичи грип

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

2 398 огнища при домашни птици и приблизително 46 милиона умъртвени птици, сочи равносметката

Епидемията от Високо патогенна инфлуенца по птиците (ВПИП), позната още като птичи грип, за сезон 2021 – 2022 г. е най-голямата и най-опустошителна епидемия от тази болест, която някога се е случвала в Европа, която засегна 36 европейски държави с общо 2 398 огнища при домашни птици, приблизително 46 милиона умъртвени птици, 168 случаи при птици отглеждани в плен и 2 733 случаи при диви птици, отчитат от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) анализ на ситуацията през периода март-юни 2022 г.

Най-засегнатата европейска държава е Франция от октомври 2021 г. (1 371 обекта за домашни птици и приблизително 16 милиона птици). Общо 86% от засегнатите стопанства за обявени като вторични огнища, особено в най-засегнатите държави (Франция, Унгария, Италия).

През настоящия отчетен период (16 март ‒ 10 юни 2022 г.) птичият грип продължава да циркулира при дивите птици, включително при живеещите в Европа диви птици. Въпреки че броят на откритите случаи на инфлуенца е намалял през настоящия период, в сравнение с предходния период (9 декември 2021 г. ‒ 15 март 2022 г.), вирусът продължава да бъде откриван при диви птици, което показва, че може да е станал ендемичен сред популациите на диви птици в Европа. Това означава, че подобно на сезон 2021 ‒ 2022 г., рискът за здравето при домашни птици, хора и диви животни в Европа съществува не само през есента и зимата, но продължава да съществува през цялата година.

За да се намали рискът от проникване на Инфлуенца А при домашните птици, от ЦОРХВ препоръчват при отглеждането на птици да се прилагат три основни механизма на надзор. Първият е свързан с биосигурността. Тези мерки включват редовна поддръжка и ремонт на сградите, филтър между „бяла“ и „черна“ зони (напр. смяна на личното с работно облекло и обувки), определянето и прилагане на надеждни процедури за почистване и дезинфекция, които да се прилагат систематично за обеззаразяване на всяко оборудване и съхранението на материали (напр. материали за постеля) в зони, защитени от пряк или непряк контакт с диви птици.

Вторият механизъм предвижда надзор и ранно откриване. Ранното откриване на вируса на Инфлуенца А по птиците е от основно значение за намаляване на високорисковия период на епидемия и за ограничаване на вторичното разпространение на болестта от засегнатите предприятия, особено в районите с висок риск и производствените сектори. Пасивният надзор пък изисква постоянна и непрекъснато осведомяване от страна на ветеринарните лекари на всички производители и фермери за опасностите от поява на болестта.

Мерките за здравословни и безопасни условия на труд за хората са третата част от препоръките на ЦОРХВ, които могат да спомогнат за по-слабото разпространение на вируса сред хора.

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама