Грузия забрани износа на пшеница и ечемик

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
2 Минути

Грузия забранява от днес износа на пшеница и ечемик собствено производство от страната, предаде ТАСС, като се позова на правителствено прессъобщение.

Грузинските власти решиха да забранят износа на пшеница и ечемик в края на юни. Забраната ще е в сила до юли 2023 г. Правителственият указ не забранява износа на царевица, произведена в Грузия.

Според Националната статистическа служба на Грузия „Сакстат“ през 2021 г. републиката е изнесла повече от 1,4 хиляди тона пшеница за Армения (365 хиляди долара), 49 тона за Турция (16 хиляди долара) и 40 тона за Украйна (10 хиляди долара). ). Общият обем пшеница, отгледана в Грузия през 2021 г., възлиза на 136,1 хиляди тона, което е с 32,9% повече от 2020 г.

Годишно Грузия консумира до 650 хиляди тона пшеница, от които републиката си осигурява само с 15%. Останалото е внос, над 90% от който идва от Русия. През април грузинските власти обявиха, че планират да увеличат количеството отглеждана пшеница от 15% на 50% от консумираното количество през следващите години.

Грузинският ечемик в момента се изнася за Ирак и Иран. Тази година се очаква Грузия да събере 60 хиляди тона ечемик, повече от 2,5 хил. тона от този продукт вече са изнесени.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама