На Европа и липсва царевицата от Украйна, кой може да я замести

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
4 Минути

Европейците са третият по големина вносител на царевица в света след Китай и Мексико. Голяма част от този внос идва от Украйна. И тази царевица сега я няма.

Текущите цени с малко под 350 евро за тон за старата реколта са на исторически високо ниво . Китай също получава голяма част от вноса на царевица от Украйна – около 8,5 милиона тона през миналата година .

Понастоящем в големите страни вносителки се появяват значителни проблеми с доставките на най-важното фуражно зърно в света . Испания, която е най-големият европейски вносител, както и Холандия, Италия, Португалия и Ирландия са особено засегнати. Преди избухването на войната в Черно море само Испания е внесла 4,8 милиона тона царевица от Украйна и други трети страни.

Испания с най-големите проблеми

Заради проблемите с доставките Испания също иска временно да облекчи правилата за внос на царевица от Аржентина и Бразилия , съобщи испанското министерство на земеделието в понеделник. Като основен купувач на царевица за фуражи , Испания призова Комисията да облекчи контрола върху вноса на царевица от Южна Америка (ГМ царевица).

В крайна сметка 2,1 милиона тона царевица влязоха в ЕС през холандските пристанища, а Португалия и Италия вече са внесли повече от 1 милион тона царевица от трети страни. Германските търговци на зърно досега съобщават за внос на по-малко от 30 000 тона от трети страни.

По-голямата част от германския внос на царевица от поне 4 до 5 милиона тона годишно идва при нас през Дунав от Румъния и Унгария или от Франция. И тези три държави са и най-големите производители и износители на излишък в рамките на ЕС.

От трети страни ЕС досега е донесъл 11,5 милиона от очаквания по-рано внос в Европа. Около 6,2 милиона тона са от Украйна и 3,3 милиона от Бразилия. Други доставчици бяха Канада, Сърбия и Русия.

Голяма разлика в доставките в Западна Европа

Европейската комисия изчисли, че около 81 милиона тона царевица се консумират в Европейския съюз. Въпреки това са събрани само 72,5 милиона тона. Остава празнина от добри 9 милиона тона. Около 64 милиона тона царевица са необходими за храна за животни – останалата част отива за промишлеността, наред с други неща за производството на биоетанол – около 12 милиона тона  и също за храна на хората – поне почти 5 милиона тона.

За разлика от пшеницата или ечемика, повечето страни от ЕС не произвеждат достатъчно царевица, за да се издържат. Източноевропейските страни са особено големи износители, тъй като запасите от животни там (след края на Източния блок) са значително по-малки от тези в Запада и следователно са необходими по-малко фуражи, коментира немската преса.

Големи реколти в Румъния и Франция – но вече продадени

Според данните на Комисията Франция и Румъния са събрали 15 милиона тона царевица през 2021 г. и по този начин са имали изобилие от стока за износ в Европа. Много от количествата обаче вече са продадени и изразходвани – традиционно от Франция към Испания, Португалия и Италия и към страните от Бенелюкс.

Въпреки това Португалия, Холандия, Белгия и Италия също наскоро закупиха големи количества царевица от Украйна – между 2,2 милиона и около 500 000 тона всяка. В тези страни също има липса на внос и заместването от европейските страни износителки става трудно и много скъпо.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама