Войната в Украйна все повече унищожава селското стопанство там. След пет дни на тежки боеве в няколко части на страната, съобщенията за катастрофални щети се увеличават.
Войната в Украйна , която Русия започна , достигна мащаб, който изглеждаше невъобразим само преди няколко дни. Многократните съобщения за руските атаки срещу столицата Киев, по Черноморското крайбрежие и в Източна Украйна свидетелстват за много загинали и ранени, но и за огромни материални щети. Отдавна е ясно, че дори ако бойните действия бъдат спрени скоро, потенциалът на украинското земеделие ще бъде сериозно засегнат.
Какви са последствията от войната за украинското земеделие?
Предвидимите последствия вече са:
- Украинската армия сега се нуждае от всички налични транспортни мощности и резерви от дизелово гориво. Те несъмнено също ще трябва да идват от ферми и вероятно ще липсват за пролетната сеитба.
- Освен това поради общата мобилизация липсват мъже работници във фермите.
- Има съобщения за грабежи в окупираните от Русия райони. Въоръжените сили, командвани от Русия, очевидно също не са снабдени с гориво и храна и ги реквизират на място. Съвременната селскостопанска техника пък може да бъде привлекателна плячка в случай на евентуално отстъпление.
- Поради използването на артилерия, ракети и мини на полетата трябва да се очакват опасни остатъци от боеприпаси и прах. Това ще възпрепятства работата на терен дълго след като боевете спрат.
- Инфраструктурата на мостове, пътища и железопътни връзки е частично увредена. Това затруднява транспортирането на оперативни ресурси и селскостопански продукти.
- Складовите и преработвателните съоръжения в хранително-вкусовата промишленост са частично разрушени или повредени, както и тези в селскостопанското машиностроене и производството на торове.
- Износните пристанища по Черноморието са блокирани за търговия със селскостопански стоки. През уикенда бяха обстреляни два цивилни товарни кораба. Една от военните цели на Русия очевидно е напълно да отреже Украйна от Черно море.
Големият износител на зърно изведнъж се проваля
Според агенция UkrAgroConsult през седмицата от 14 до 21 февруари през украинските пристанища са изнесени над 1,7 милиона тона зърно, включително почти 1,3 милиона тона царевица.
От началото на пазарната 2021/22 година около 44 милиона тона пшеница, ечемик и царевица са били доставени от Украйна. Този важен доставчик на световния пазар засега напълно липсва.
Най-големият украински производител на торове преди спиране
Производството на торове също е силно засегнато от войната. Според информация на специализираното списание “Fertilizer Daily” предстои закриване на компанията Черкаси Азот, един от най-големите украински производители на торове. Според Wikipedia, компанията в Черкаска област, на около 100 км югоизточно от Киев, има годишен производствен капацитет от около 3 милиона тона азотни торове.
Твърди се, че заводът в пристанище Одеса с капацитет от 1 милион тона амоняк и 600 000 тона карбамид вече е спрял да работи. Според специализираното списание причината е загубата на руски суровини, за които не може да се намери заместител в Украйна при сегашните обстоятелства.
Бягай или остани – западноевропейски фермери в разгара на конфликта
В социалните мрежи има съобщения от фермери от западноевропейски страни, които са се установили в Украйна. Някои от тях вече са избягали на Запад или все още са в движение, а други са решили да останат в Украйна.
Междувременно председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изненадващо се изказа в подкрепа на присъединяването на Украйна към ЕС. Това поиска украинският президент Владимир Зеленски през уикенда. Краткосрочното пълноправно членство обаче изглежда нереалистично. Предвид размера на Украйна, опустошенията и нивото на икономическо развитие на страната, бюджетът на ЕС би бил претоварен. Големи части от политиката на ЕС, например за насърчаване на развитието на селските райони и селското стопанство, първо трябва да бъдат балансирани. Следователно предложението трябва да се разбира по-скоро като символичен акт.
Чуват се гласове за преосмисляне на селскостопанската политика на ЕС
Говорителят на селскостопанската политика на парламентарната група на FDP в Бундестага заяви: „Зелената сделка с нейната стратегия от ферма до вилица трябва да бъде преустановена“, каза Геро Хокер през уикенда. Във времена на инфлация и война в Европа продоволствената сигурност трябва да има приоритет в селскостопанската политика.
Според Хокер със своята Зелена сделка Европейската комисия застрашава продоволствената сигурност на европейското население в кризисни ситуации. След очевидната зависимост от доставките на руски природен газ на енергийния пазар, сега съществува риск „да поставим Европа в толкова лошо положение, дори когато става въпрос за изхранване на собственото й население“.