12 страни от ЕС в нарушение, не са забранили нелоялните практики срещу фермери

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Европейската комисия откри процедури за нарушение срещу 12 държави-членки, тъй като не е транспонирала правилата на ЕС, забраняващи нелоялни търговски практики в селскостопанския хранителен сектор. Директивата относно нелоялните търговски практики във веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти, приета на 17 април 2019 г., гарантира защита на всички европейски земеделски производители, както и на доставчици от малки и средни предприятия, срещу 16 нелоялни търговски практики от по-големи купувачи (хипермаркети и търтовски вериги магазини). Директивата обхваща селскостопански и хранителни продукти, търгувани във веригата на доставки, като за първи път забранява на равнище ЕС подобни нелоялни практики, налагани едностранно от един търговски партньор на друг.

ЕК е изпратила официални уведомителни писма до Австрия, Белгия, Кипър, Чехия, Естония, Франция, Италия, Полша, Португалия, Румъния, Словения и Испания с искане да приемат и нотифицират съответните мерки. Сега държавите-членки имат два месеца да отговорят.

Крайният срок за транспониране на директивата в националното законодателство беше 1 май 2021 г. От съобщението става ясно, че към вчера България, Хърватия, Дания, Финландия, Германия, Гърция, Унгария, Ирландия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Холандия, Словакия и Швеция са уведомили Комисията, че са предприели всички необходими мерки за транспониране на директивата. Франция и Естония съобщават, че тяхното законодателство транспонира само частично директивата, заявяват от Брюксел.

Предистория

Настоящата директива относно нелоялните търговски практики във веригата на доставки на селскостопански продукти и храни допринася за укрепване на позициите на фермерите във веригата на доставки на храни. 16-те несправедливи търговски практики, които трябва да бъдат забранени, включват, наред с други: закъснели плащания и анулиране на поръчки в последния момент за нетрайни хранителни продукти; едностранни или обратни промени в договорите; (принуждаване на доставчика да плаща за отпадъчни продукти; и отказ от писмени договори.

В съответствие с директивата земеделските производители и малките и средни доставчици, както и организациите, които ги представляват, ще имат възможност да подават жалби срещу такива практики от своите купувачи. Държавите -членки следва да създадат определени национални органи, които да разглеждат жалбите. Поверителността е защитена съгласно тези правила, за да се избегнат евентуални репресии от страна на купувачите.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама