ЕК обяви края на ерата на клетките

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
6 Минути

Европейската комисия реши да отговори положително на Европейската гражданска инициатива „Край на ерата на клетките“

В своя отговор Комисията обяви, че ще представи законодателно предложение до 2023 г. за забрана на използването на клетки за различни селскостопански животни като кокошки носачки, бройлери, свине майки и телета.

Предложението ще бъде част от текущия преглед на законодателството в областта на хуманното отношение към животните съгласно Стратегията от ферми към разклонения.

Това е шестата успешна инициатива, подкрепена от над един милион граждани в целия ЕС – подчертава Европейската комисия в прессъобщение. „Отговарянето на това обществено търсене е един от приоритетите на Комисията в съответствие с нейните ангажименти по стратегията„ Farm to Fork “и„ Европейската зелена сделка “.

Предложението на Комисията ще се съсредоточи по-специално върху:

– животни, които вече са обхванати от законодателството: кокошки носачки, свине майки и телета;
– други животни, споменати в Европейската гражданска инициатива: зайци, пилета, кокошки за разплод, пъдпъдъци, патици и гъски. За тези животни Комисията вече поиска от EFSA (Европейски орган за безопасност на храните) да допълни съществуващите научни доказателства с оглед определяне на необходимите условия за забрана на използването на клетки.

Успоредно със законодателството и за улесняване на устойчив и икономически жизнеспособен преход към отглеждане без клетки, Комисията обяви, че ще търси конкретни мерки за подкрепа в ключови свързани политически области като търговията и научните изследвания и иновациите. По-специално, новата Обща селскостопанска политика ще осигури финансова подкрепа и стимули – като новия инструмент за еко-схеми -, за да помогне на земеделските производители да преминат към по-благоприятни за животните съоръжения в съответствие с новите стандарти. Освен това държавите-членки могат да използват Фонда за справедлив преход и Механизма за възстановяване и устойчивост, за да помогнат на земеделските производители да се адаптират към системи без клетки.

Предвиждат се и по-нататъшни дейности

Тъй като прекратяването на използването на клетките ще изисква промени в сегашните системи за отглеждане, Комисията ще разгледа социално-икономическите и екологичните ефекти от мерките, които ще бъдат въведени, и ползите за хуманното отношение към животните в оценка на въздействието, която трябва да бъде финализирана до края на 2022 г. Следователно консултациите с обществеността ще бъдат проведени най-късно до началото на 2022 г. Комисията ще направи оценка на възможността за прилагане на предложеното законодателство в сила от 2027 г.

“Животните са разумни същества и като общество ние носим морална отговорност условията на фермите да отразяват това. Днешният отговор е ключова стъпка към амбициозната ревизия на законодателството за хуманно отношение към животните през 2023 г., която е приоритет от началото на мандата ми. Това е нашият ангажимент: постепенното премахване на клетките за добитък ще бъде част от нашите дейности от Farm to Fork и ще доведе до по-устойчиви системи за земеделие и храни. Решена съм да гарантирам, че ЕС ще продължи да играе водеща роля в хуманното отношение към животните на световната сцена и че отговаря на обществените очаквания, коментира Стела Кириакидес, комисар по здравето и безопасността на храните, по отношение на решението на ЕК. Войчеховски, трапеза, Agrozona.bg

От друга страна, Януш Войчеховски, комисар по земеделието, заяви: – Устойчива хранителна система не може да съществува без високи стандарти за хуманно отношение към животните. Благодарение на нашите граждани действията на Комисията в тази област ще бъдат още по-амбициозни и използването на системи от клетки в животновъдните ферми постепенно ще бъде премахнато. Зелената сделка и стратегията Farm to Fork , подкрепени от новата Обща селскостопанска политика, ще бъдат ключови за прехода към устойчиви хранителни системи. Тази гражданска инициатива само потвърждава, че тази трансформация отговаря и на обществените искания за по-етично и устойчиво земеделие.

Европейската гражданска инициатива (ECI) стартира през април 2012 г. като средство, което дава възможност на гражданите да определят програмата за широк кръг от области на политиката. Участвайки в такава инициатива, един милион граждани от най-малко седем държави-членки на ЕС могат да призоват Европейската комисия да предложи законови мерки в области, попадащи в компетентността на Комисията.

До момента Комисията е получила 104 заявления за стартиране на Европейска гражданска инициатива. Шест от тях са достигнали прага от един милион подписа и са били представени на Комисията, като „Краят на ерата на клетката“ е най-новата от тези инициативи.

Първото законодателство на ЕС за хуманно отношение към животните е прието през 1974 г. и оттогава е изменено и разширено. Настоящата правна рамка за отглеждането на селскостопански животни включва обща директива за защита на селскостопанските животни и четири специфични директиви. Общата директива определя общите принципи и оставя на държавите-членки свобода да приемат по-строги правила, при условие че те са съвместими с правилата на ЕС. Четири специфични директиви регулират хуманното отношение към кокошките носачки, бройлери, телета и свине. За останалите животни, обхванати от Европейската гражданска инициатива, няма конкретни правила за хуманно отношение към животните в ЕС.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама