Предизвикателствата пред съвременното земеделие обсъдиха експерти във Варна

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Конференция събра представители на академичните среди и аграрния бизнес в обща дискусия

Предизвикателствата пред съвременното земеделие и устойчивото развитие на селските райони бяха тема на проведе Юбилейна научно-практическа конференция „Агробизнесът и селските райони – икономика, иновации и растеж“, организирана по повод 30 години от основаването на катедра „Аграрна икономика“ при Икономически университет – Варна, със съдействието на Асоциацията на земеделските производители в България.

В конференцията бяха представени общо 46 научни и практически доклада, в две сесии, обединяващи тематичните направления на конференцията. Основните акценти в дискусиите бяха насочени към предизвикателствата стоящи пред съвременното земеделие и селските райони породени от променящата се интензивно бизнес среда, пандемията свързана с COVID-19, новите проекции на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз, повишаващите се изисквания към качеството и безопасността на храните, нарастващата нестабилност на селскостопанските пазари и др. Изведе се необходимостта от внедряване на нови ресурсно спестяващи и щадящи климата и околната среда технологии, повишаване на степента на дигитализация в сектора, развитие на кооперирането и сътрудничеството, разширяване на иновациите, подобряване на достъпа на земеделските производители до пазарите, повишаване на производителността и ефективността и т.н.

В пленарната сесия на конференцията проф. д-р и.н. Юлия Дойчинова анализира състоянието и промените в земеделието и отражението им върху развитието на селските райони. Според проф. Дойчинова, в следствие на териториалните различия се очертават два модела на земеделие – северен и южен, което поставя необходимостта от преосмисляне на националната аграрна политика вследствие на регионалните различия. В доклада си, експертите Таня Георгиева (Национална селска мрежа) и Ивайло Тодоров (Асоциация на земеделските производители в България) представиха задълбочена оценка на ефектите и положителните и отрицателните последствия от завишаване на агроекологичните цели в новата Обща селскостопанска политика, в това число: увеличаване на биологичното производство; намаляване на използването на препарати за растителна защита; намаляване на използването на торове и ветеринарно-медицински препарати. Д-р Вимал Чандра (Siddharth University, Индия) представи актуални въпроси за устойчивостта на иновациите в агробизнеса в световен план и отраженията им върху фермерите, а доц. д-р Мария Станимирова, ръководител на катедра „Аграрна икономика“ към Икономически университет – Варна, разви възможностите за изграждане на стратегия за интегрирано развитие на черноморски общини на основата на „син“ растеж.

В края на пленарната сесия бяха представени 12 научни и практически проекта, по които работи катедрата самостоятелно или в партньорство с научни или бизнес организации.

Събитието събра над 70 представители на академичните среди от България и чужбини с над 50 представители на бизнеса и администрацията ангажирани с аграрния бизнес.

 

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама