Гъбни болести морят дърветата във Варна и Бургас, тополов листояд – в Пловдивско

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Контролни проверки в иглолистни насаждения и тополови култури на територията на 11 държавни горски и ловни стопанства са извършили служителите на Лесозащитна станция Пловдив, съобщиха от Изпълнителната агенция по горите (ИАГ). Констатирано е, че основно заболяванията са от Diplodia sapinea. Повредите в тополовите култури са предимно от тополов листояд и тополов цигарджия. В  ТП „Държавно горско стопанство – Ардино е извършено и наблюдение за съхнене, причинено от карантинния вредител L. Acicola.

Гъбни болести повреждат дърветата край Варна и Бургас

Служители от Лесозащитна станция гр. Варна съвместно с представители на регионални дирекции по горите  Бургас и Варна са извършили проверки в иглолистни и широколистни насаждения. В обследваните насаждения е установено изменение в санитарно им състояние, вследствие гъбни болести. Констатирани са и гъбни заболявания и повреди от стъблени вредители в церови насаждения.

Близо 3400 проверки в горите за седмица

Комитет по наблюдение

Експерти от Горска семеконтролна станция  гр. София са взели участие в заседание на извънредния Комитет по наблюдение към Европейска програма за горски генетични ресурси (EUFORGEN). Разгледани бяха проект на Европейска стратегия за горски генетични ресурси и споразумение с Европейски горски институт за предоставяне на достъп до данните за динамичните генетични консервационни единици.

В периода от 7 до 13 юни служителите от Горска семеконтролна станция гр. Пловдив извършили контрол и проверка на вкоренени резници от топола и едногодишни семенища от цер, благун и акация в горски разсадник на територията на ТП ДГС Хасково. Направени бяха фенологични наблюдения за оценка на цъфтежа на основните дървесни и храстови видове в района на ТП ДГС Хасково, ДГС Батак, ДЛС Несебър, ДГС Айтос, ДГС Карнобат, ДГС Царево , ДГС М. Търново и ДГС Бургас.

Служителите на Станцията участваха в практическа теренна работа при извършване на инвентаризация и мероприятия по формиране на присадените фиданки (подложки), в новосъздадената вегетативна семепроизводствена градина (ВСГ) от черен бор на територията на ТП ДГС-Панагюрище. Към настоящия момент е отчетен изключително висок процент (над 90%) на прихващане на присадките.

Как да постъпим, ако намерим малка сърничка в гората?

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама