Европейската рафинираща индустрия иска повече биогорива в транспорта на ЕС

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Европейската рафинираща индустрия иска повече биогорива в транспорта на ЕС. Организацията FuelsEurope е разработила цялостна стратегия за това, как редица партньори могат да допринесат за постигането на целта на ЕС за климатична неутралност до 2050 г. Документът е подготвен от работна група в рамките на Копа-Коджека и беше представен по време на уебинар на тема „Ролята на нисковъглеродните течни горива за осигуряване на неутрален за климата транспорт“.

Амбицията на Европейския съюз е да бъде неутрална по отношение на климата до 2050 г. и Европейската рафинираща индустрия подкрепя същата амбиция. „В транспортния сектор нисковъглеродните течни горива, наричани още ReFuels, ще играят критична роля в енергийния преход и за постигане на въглеродна неутралност във всички видове транспорт. Следователно, наред с електрификацията и водородните технологии, нисковъглеродните течни горива ще останат от съществено значение и след 2050 г., носейки важни ползи за европейската икономика и общество“, обобщават организаторите. За да илюстрира по-добре тези предимства, FuelsEurope разглежда в поредицата от уебинари ReFuelsWeek ключови аспекти на биогоривата като устойчивост, наличност, ефективност, достъпност, технологии и политика.

Важна пазарна ниша

„Биогоривата от земеделски култури са важна пазарна ниша. Те са в основата на амбицията, да се намали зависимостта от вноса на фуражи съдържащи генно модифицирана соя“, посочи по време на семинара Александър Бахлер от Селскостопанската камара на Австрия и председател на работната група по биогоривата в Копа-Коджека. По неговите думи, всички възобновяеми нисковъглеродни горива трябва да могат да допринесат за целите в областта на климата и възобновяемите енергийни източници при регулирани условия и строги критерии за устойчивост и предотвратяване на отпадъците, за да се гарантира, че се използват само устойчиви суровини.

На въпрос за въздействието на конвенционалните течни горива върху търговията, Александър Бахлер отговори: „Трябва да се насърчава увеличаването на производството на биомаса на хектар, защото това дава възможност да се отговори на опасенията относно продоволствената сигурност и съхранението на въглерод в почвите, които помагат за справяне с изменението на климата“.

“Според последния доклад на Европейската комисия за развитието на сектора на възобновяемата енергия, през последните години не се наблюдава връзка между цените на храните и търсенето на биогорива. Всяко въздействие върху цените на храните е малко в сравнение с останалата динамика на световния пазар на храни”, каза още експертът.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама