Намаляват площите с рапица в Добруджа, заради сушата и конфликтите с пчеларите

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Намаляват площите с рапица в Добруджа, като има две основните причини за това – едната е, че в последните сухи есени, насажденията по-слабо се развиват, не могат да презимуват и се налага стопаните да разорават насажденията. Другата причина са пчеларите, все по-трудно се организират пръскания и много хора се отказват. това съобщи за Агрозона младият фермер от Добрич Петър Димитров. “През тази година дори има интересен феномен –землище, където се е отглеждала рапица е останало без кошери, защото пчеларите са изместили кошерите там, където има рапични полета. Въпреки че се притесняват от пръсканията, пчеларите местят кошерите, за да има паша за пчелите. Това е нож с две остриета, доскоро пчеларите не искаха да се гледа рапица от страх да не се отровят пчелите, а сега пчеларите търсят къде все още има рапица за паша на пчелите”, разказва Димитров.

Въпреки, че рапицата е култура, която запазва висока цена на международните пазари и бяха счупени няколко дългогодишни ценови рекорда, в последно време и при нея цената върви леко надолу, слънчогледът също леко поевтиня. “Има генерирана известна инфлация на международните пазари, както стокови и финансови и това е причината за високите цени, които пазарът вече елиминира. Трудно е обаче все още да се говори за нормализиране на пазара, защото от гледна точка на горива и торове, при които има много голямо поскъпване от миналата есен насам, там цените са променени чувствително. Отделно в строителството скочиха цените на строителни материали, резервните части, цената на земеделската техника е с корекции нагоре. Трудно е да се каже кое е нормална цена, ако говорим за старите цени, те вече не отговарят на предстоящите разходи, които са много по-високи”, сподели още стопанинът.

Ако миналата година цената на амониевия нитрат е била 300 лева за тон, то тази пролет цената му е около 600 лева. Така че производителите, които са пазарували на високи цени трудно могат да се съгласят с миналогодишните цени на реколтата, обобщава Димитров. Слънчогледът в момента е достигнал доста високи цени – 1150 лева, като търсенето му сега е по-малко, защото са изчерпани наличните количества и на малко места има слънчоглед.

Може би има корекция надолу и при площите с царевица, но все пак производителите се ръководят от сеитбооборота.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама