Колко струва хектар обработваема земя на фермерите в Европа

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
5 Минути

Цените на земята в ЕС варират в широки граници – от 3500 евро в Балтийско море до 115 000 евро в някои германски региони. На върха остава обаче Холандия, където един хектар достига средно 70 000 евро.

Германия, заедно с Италия, Обединеното кралство и Ирландия, е една от страните с най -скъпа обработваема земя . В същото време има група големи земеделски държави със значително по-ниски цени на земята – като Франция, Испания, Полша и няколко други.

Земята все още е най-евтина в балтийските държави и в някои източноевропейски страни – като Румъния.

Причините за големи ценови разлики са комплексни. Въпреки това могат да бъдат посочени някои определящи фактори: (1) Производителността на селското стопанство, (2) Делът на собствеността върху земята и наетата земя и съответната наличност на земята, (3) Ситуацията на кредитните и капиталовите пазари и влиянието на така наречените неземеделски инвеститори .

(4) Съществуват и други фактори, като степента на държавното регулиране и контрол на пазара на земята и размерът на данъците и други налози.

Не трябва да се забравят (5) размерът на директните плащания и т. нар. Потребление на земя – или с други думи: алтернативното потребление на земя чрез общински жилища и пътно строителство, търговски площи и изграждане на слънчеви паркове или вятърни турбини върху селскостопански земя.
Важен фактор, влияещ върху нивото на цените на земята, очевидно е размерът на пазара на земята – или с други думи: съотношението на наетата и притежаваната земя.

Сравнението на притежаваната земя с цената на земята потвърждава това предположение. Някои, особено западноевропейските страни – с висока собственост и ниски наемни дялове от общата обработваема площ – имат най-високи цени на земята.

Да вземем за пример Холандия: страната в Европа с най-високи цени на земята – около 75 процента от земята там е собственост и само 25 процента са отдадени под наем. Подобна е ситуацията в Италия и Ирландия. Там фермерите притежават над 80 процента от земята. В Германия малко под 40 процента от земята е собственост на фермери – повече на юг, отколкото на север или изток.

В повечето източноевропейски страни пазарът на земя  след края на социализма премина през дълъг процес на трансформация  със съвсем различни резултати. Делът на собствеността върху земята в Полша и Румъния също е над 80 процента – в същото време повечето ферми в двете страни са доста малки.

В Чехия и Словакия само 17 и 11 процента от земята са собственост – останалата част е отдадена под наем – и фермите са много големи, както в Източна Германия. Между тях се намира Унгария с дял на собственост от 44 процента и доста смесени размери на компаниите.

Земята е най-скъпата в Холандия – напоследък с около 70 000 евро на хектар.  През последните 10 години холандските цени на земята се повишиха с около 20 000 евро или почти 40 процента. Вторият най-скъп пазар на земя в ЕС е в Италия : Тук хектарът струва средно около 34 000 евро. Ирландия е на трето място в европейското класиране на цените на земята с изкупна цена от добри 28 000 хектара, ако пропуснем малкия Люксембург с 37 000 евро. В Германия цените на земята са средно също толкова високи, колкото в Обединеното кралство – само че регионалните различия в тази страна са значително по-големи и че цените в Германия непрекъснато растат. В Източна Европа също има страни като Полша и Румъния, където динамиката на цените е много висока. За разлика от тях във Франция цените почти не се променят.
В Германия цените на земята са се удвоили приблизително през последните 10 години – до около 26 000 евро на хектар наскоро. Подобно силни ценови експлозии имаше само в няколко държави: а именно в Полша, Унгария и Румъния. Стартовото ниво там обаче е значително по-ниско.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама