Красиви само един сезон

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
11 Минути

Многогодишните цветя, които често живеят година

Много любители на цветя често срещат трудности в намирането на правилните китки за своята градина, от които да получат именно това, което очакват. Днес ви представяме видове, сред които по „паспорт” има многогодишни, но често живеят година и въпреки това остават именно такова впечатление, каквото се очаква от тях.

Не е тайна, че и при растенията съществува мода. Готвейки се за новия сезон  всеки с трепет подбира асортимента от цветя за своята градина, ръководейки се от съветите на свои познати или от рекламите на градинските центрове, мечтаейки по-скоро да види резултатите от своя труд. Приятно е, когато очакванията се оправдават и лехите навън радват очите с ярка палитра от краски и опияняващ аромат.

Но има и разочарования. С такъв труд отгледаните цветя понякога боледуват и имат жалък вид, бързо прецъфтяват, оставят грозни петна на най-видните места в градината или обратното, растат прекалено бурно, губейки формата на храста и задушават съседните растения, разваляйки целия вид на композицията. Всеки цветар знае, че за получаването на гарантиран резултат трябва да съблюдавате няколко условия: да изберете сорта с нужните характеристики, да разположите правилно растенията в градината, като имате предвид нужните и осветеността, състава на почвата и влагата и да се грижите правилно за видовете.

При това именно правилният избор на асортимента се смята за главното условие за красива леха.

Днес ще ви разкажем за видовете и сортовете растения, които се справят със задачата да ви радват през активния си сезон. Вероятно нашият опит ще помогне на някои от вас в планирането на насажденията, а също така и ще позволи да избегнете разочарования и грешки през настоящата година.

 

Вечноцъфтящата бегония е непреходна

Вечноцъфтящата бегония (Begonia semperflorens) се появява в Бразилия през ХІХ век във вид на компактно (15-30 см) многогодишно растения със сочни филизи и закръглени гланцирани листа, което не зимува навън в нашите ширини. Достойнствата на това забележително растение го правят едно от най-популярните цветя в целия свят. Палитрата на оттенъците на цветовете включва от червено, розово до чисто бяло, допълвайки красотата си с окраската на листата: бронзова, в червено, жълто-зелена и др. Храстчето е компактно, плътно, понася и нередовно поливане, иска открито слънчево място или полусянка.

Бегонията лесно може да се пресади с почва около корените през цялата година. Това е важно и при ремонт на смесената леха, и когато трябва да заеме мястото на прецъфтели вече видове. Бегонията расте прекрасно и в контейнери, висящи кашпи и каменни или бетонни сандъчета. Растението може да се отглежда навън през лятото, а при първите студове да се изкопае, да се засади в саксия и да се прибере в зимната градина. През пролетта разрасналите се храстчета могат да се размножат с резници.

 

Остеоспермумът е нов на сцената

Остеоспермумът еклонис (Osteospermum ecklonis) е още едно многогодишно растение от Южна Африка, което у нас се използва в качеството му на едногодишен вид. Образува силен, гъст храст с височина от 25 см до 1 м в зависимост от сорта и условията на отглеждане. През почти целия сезон той е покрит с многобройни „маргаритки” с диаметър 4-8 см, в бяло, виолетово, розово-лилаво или кремаво, жълто, оранжево или лимоново.

Това растение се приспособява отлично към жегата и сухия въздух през лятото, практически не боледува и почти не се поврежда от вредители. Дори в късите периоди между вълните на обилен цъфтеж храстите с наситенозелени, гъсти листа изглеждат красиво и създават прекрасен фон за другите цъфтящи растения. Не е маловажно, че прецъфтелите цветове не развалят вида на лехата, но за удължаване на цъфтежа е най-добре да ги подрежете, като не позволите да се образуват семена.

Препоръчваме ви да засадите разсада на първи или втори план на лехата не прекалено гъсто (площта на хранене е не по-малка от 30-40 см), тъй като храстите бързо се разрастват, а долните клонки, лягайки върху почвата, могат бързо да се вкоренят. Размножава се чрез семена и вкореняване на резници.

 

Едроцветната петуния я знаят всички

Едроцветната петуния (Petunia grandiflora) е вид, който е задължителна част от градското озеленяване на всяко населено място. Това е южноамериканско многогодишно растение, което у нас се представя като едногодишно. С петунията са запознати всички. В съвременното цветарство има прекрасни сортове с едри фуниевидни цветове с разнообразна окраска, често с кант или среда, различни по цвят от основния. Има и кичести сортове, както и каскадни за кашпи, сандъчета и контейнери. Главното достойнство на петунията е почти непрекъснатият ѝ обилен цъфтеж.

За да се покаже обаче пълната красота на вида, едноцветните петунии се нуждаят от слънчево място, редовно поливане и подхранване. За недостатък се смята некрасивото прецъфтяване, появата на брашнеста мана, различните варианти на гниене на листата и цветовете, особено след продължителни валежи и поява на листни въшки. Петуниите биват поразявани и от голи охлюви, които за една нощ могат напълно да унищожат листната маса на целия храст.

 

Хибридната вербена става и за килим

Хибридната вербена (Verbena х hybrida) е надарена с голямо разнообразие от видове и сортове. Този многогодишен вид се използва като едногодишен и у нас. Тъй като характерът на растеж на хибридната вербена често е стелещ се, може да се засажда не само в лехите, но и в алпинеумите и на брега на декоративните водоеми в качеството на почвопокривно растение, а също така и в кашпи и вази като ампелно.

Цветовете на вербената не са едри, събрани са в щитовидни съцветия, листата са дантелени на някои сортове, затова тя често се използва в качеството на фон или като допълнение за едроцветни растения. Има компактни сортове с ярка окраска, които могат да се използват и за почвопокривна цел. От недостатъците на растението може да се споменат повредите, които могат да нанесат брашнестата мана и листните въшки и белокрилката.

 

Кученца от всички страни

Антиринумът или кученцата (Antirrhinum majus L.) са още едно дългоцъфтящо в лехата растение. Има много сортове с бяла, жълта, оранжева, розова, червена или тъмночервена багра, а също така и двуцветни и кичести, компактни до 15 см, почти метрови стебла, които се използват за букети, а също така и ампелни сортове. Разнообразието е много голямо.

Лехите от това растение винаги изглеждат красиво и приказно. Могат да се използват както за едноцветни групи, така и в пъстра смес. В озеленяването се използват често и компактни сортове, които не изискват връзване и формиране. Цъфтежът на съцветието продължава понякога до 2 седмици, а след това трябва да се отреже. След 2-3 седмици започва нова вълна на красив цъфтеж и така до студовете. Растението презимува навън при мека зима, но може и да се загуби, ако измръзне. Размножава се лесно със семена.

В градината иска да е на открито слънце или на лека полусянка на преден план в лехата.

 

Новогвинейското циганче изглежда деликатно

Новогвинейското циганче (Impatiens New Guinea) не се нуждае от представяне. Всички цветари знаят, че то предпочита слънчево местоположение. Компактният здрав храст с красиви блестящи листа се покрива непрекъснато с много едри цветове в наситена краска, понякога в две багри от бяло, червено, розово до лилаво и виолетово. Много красиво изглеждат както едноцветните групи, така и пъстрата смес от сортове. Въпреки че изглежда много чупливо и капризно, циганчето е много устойчиво, съхранявайки привлекателния си вид и на не много осветени участъци и на сянка.

Сочните стебла на растението позволяват да понесе и нередовно поливане, въпреки че за добър растеж и цъфтеж циганчето има нужда от плодородни, умерено овлажнени почви.

 

Мушкатото е непреходна класика

Мушкатото (Рelargonium zonale) населява всеки дом в България. В природата има стотици видове мушкато, но най-популярно е това, което идва от Капската провинция на Южна Африка. Благодарение на селекционерите има огромно количество сортове с разнообразна окраска на цветовете (от бяло до тъмночервено и виолетово), форма на листата, хабитус на храста, пъстрота на листата и други характеристики.

Благодарение на обилния и непрекъснат цъфтеж, изключителната сухоустойчивост, пластичността по отношение на осветлението и качеството на почвата, устойчивостта на болести и вредители, мушкатото е заело сериозно място в любителското и градското озеленяване. Когато веднъж си вземете мушкато, можете да прибирате растението за зимата в закрито помещение с температура 10-12 градуса, а февруари-март го размножете с резници.

 

Бакопата прави всяка градина дантелена

Бакопата (Bacopa speciosa) прилича на морска пяна с белите си дребни цветове, но може да се намерят сортове и с розово-лилави багри.

На пръв поглед това скромно растение ще ви впечатли със своята дантелена структура, с бързия си растеж и непретенциозност. Цветарите знаят, че най-красивото цвете в букета се съчетава с гипсофилата, а в уличните контейнери тази роля играе бакопата. Със своите много, нежни цветове, изящни стебла тя придава въздушност и елегантност на всяка композиция, при желание изпълнява ролята и на алпелно или почвопокривно растение в алпинеума, покрай бреговете на водоеми или в зимната градина. Бакопата расте добре на открито слънце, на полусянка цъфтежът малко намалява.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама