В градината: Коя почва е най-добрата

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Младите градинари често решават, че причините за лоша реколта се крият в това, че почвата на участъка им е лоша. Но всеки вид почва има своите достойнства и недостатъци. Ако направите анализ на свойствата на пръстта в градината си, то ще успеете да се приспособите към особеностите й и да предприемете нужните действия по подобряването на качествата й.

Ако градината ви е с песъклива почва, сред нейните достойнства е това, че тя бързо се загрява и добре попива влагата. Освен това можете да я обработвате по всяко време на годината. Към недостатъците на песъкливата пръст може да се отнесе това, че тя бързо се охлажда и не задържа добре влагата. Внесеният угнил оборски тор бързо пропада в дълбочина. За да подобрите качествата й, трябва да внасяте компост само на повърхността.

Хумусно-песъкливата почва бързо се загрява и се обработва добре. Освен това тя отлично задържа хранителните вещества и влагата. Към недостатъците на такъв тип почва може да се отнесе това, че при засушаване тя лесно се разнася от вятъра, от което растенията страдат. А връхният слой на хумусно-песъкливата почва бързо изсъхва. За да подобрите такъв субстрат, можете да използвате същите препоръки, както при чистата песъклива почва.

Глинесто-песъкливата почва е годна за отглеждането на почти всички култури. Добавените в нея вещества се задържат по-добре, отколкото в песъкливата. Но глинесто-песъкливата пръст се загрява по-бавно и задържа влагата за не много дълго време. В глинесто-песъкливата почва трябва да се внася угнил оборски тор от едър рогат добитък. Добре е да мулчирате насажденията, за да може по-дълго време да се задържа влагата.

Глинестата почва е подходяща за отглеждането на почти всички култури. Тя прекрасно задържа влагата и торът в нея се усвоява добре. Ако редовно внасяте угнил оборски тор, то вие няма да забележите никакви недостатъци. Опитните градинари препоръчват да мулчирате глинестата почва, за да могат обработките и напояването да са още по-ефективни. Недостатък на глинестият терен може да бъде недостатъчната вентилация, бавното загряване и нуждата от често разрохкване. Можете да подобрите качествата й, като внасяте редовно конски тор, а подобряването на въздушно-газовият режим ще се получи чрез често варуване.

Ако градината ви е богата на торфени или блатни почви, то и тук ще намерите достойнства: те отлично задържат водата и торовете. Но блатните почви често са кисели. Освен това не се проветряват добре, а ако долният слой е водопроницаем, то те вероятно са студени. За да подобрите свойствата им, трябва да ги разкопавате надълбоко и да варувате обилно. Прекопавайте така, че пясъкът да се намира в горния слой.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама