Вижте кога и как да торите бодливото грозде

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Ако сте засадили цариградско грозде през тази година, добре е да се замислите и за торенето на културата. Най-добре е да направите това 5 пъти през сезона. За младия храст това е много важно. Той ще може по-лесно да се прихване, при правилно торене ще стане и по-здрав. А силните храсти не са подложени на заболявания. Обикновено, под всеки храст бодливо грозде се изливат по 3 литра подготвена настойка от органични вещества.

 

№1

За него трябва да използвате картофени обелки. Съберете в литров буркан такива обелки, кипнете 1 кофа вода и когато тя кипне, хвърлете в нея обелкиите. След това кофата трябва да се затвори добре и да изчакате, докато съдържанието изстине до 50 градуса. След това добавете дървесна пепел (1 ч.ч.). Не е нужно да чакате пълното изстиване на разтвора. След добавянето на пепелта можете вече да я използвате. Това се прави, когато пъпките се пробуждат, през април.

 

№2

За второто торене ще използвате пак течни торове. Но този път ще съберете трева и някакъв вид тор. Внесете веществата по време на цъфтежа. Можете да го направите и чрез опръскване на листата. Освен че ще подхраните храста, ще го предпазите от брашнеста мана, което за него е много важно.

 

№3

За третото торене отново ще използвате водна настойка от трева, като във втория случай. Трябва да я излеете около храста и да го направите по време на формирането на плодовете, за да може да им е от полза.

 

№4

След като съберете плодовете, не ббива да забравяте за бодливото грозде. Осигурете му още едно торене през периода. Тук ще използвате биохумус. Първо пригответе кофа с вода. Тя трябва да е топла, със стайна температура. В нея влейте и чаша от този препарат и оставете разтвора да престои 24 часа. След това можете да го използвате.

 

№5

Заключителното торене се прави през есента, когато под всеки храст се добавят по 2 кофи компост. Това се прави през октомври. По такъв начин подготвяте храста за зимуване.

След това в последващите години от живота на растението можете да торите по същата схема, но по принцип е достатъчно и само да мулчирате, като добавите в покривката дървесна пепел и обелки от картофи. Можете да използвате и друг вариант за мулч – надземната част на картофените растения.

 

Полейте

Ако сте мулчирали добре бодливото грозде и слоят при това не е по-малко от 10 см, то можете и да не поливате храста. Ако обаче е много горещо, то напояването е нужно, каго трябва да осигурявате вода поне веднъж седмично. Освен торенето и грамотното поливане не забравяйте и да подрязвате цариградското грозде, за да не се сгъстяват храстите.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама