Засилен контрол за пестициди по границите и борсите за плодовете и зеленчуците

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Продажбата разрешена само след анализ, ще важат и протоколи от акредитирани лаборатории извън страната

Контролът, който Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) извършва върху плодовете и зеленчуците за прясна консумация, предназначени за българския пазар, цели единствено да гарантира безопасността и качеството на продукцията, която потребителите слагат на трапезата си, заявяват в писмо до медиите от Агенцията. В обхвата на контрола се вземат проби от сезонни плодове и зеленчуци. На контрол за остатъчни вещества от пестициди подлежат стоките, произведени в страни от ЕС и предназначени за българския пазар, продукцията, внос от трети страни, както и произведената в България.

През месеците април и май до пазара не са били допуснати над 200 т стоки, внос от трети страни, с повишени количества на остатъци от пестициди, доказани с лабораторно изследване.

внос, износ, Agrozona.bg„Манипулативно е твърдението, че цената на пробата би довела до поскъпване на плодовете и зеленчуците. Не е коректно да се изнасят подвеждаща информация, че една лабораторна проба за пестициди в размер на 420 лв., взета от пратка с тонове продукция, ще повлияе на цената. Резултатите от пробите излизат от 24 до 72 часа, като времетраенето се определя единствено и само от заявката на търговеца.”, коментират от БАБХ.

Анализ на пробите може да се извърши във всички акредитирани лаборатории за изследване за пестициди на територията на страната, с цел да се ускори излизането на резултатите и достигането им до бизнес операторите в по-кратки срокове.

Стоките, предназначени за пазара, както и тези за преработвателните предприятия, придружени от протокол за анализ за съдържание на остатъчни вещества от пестициди, издаден от акредитирана и одобрена за официален контрол лаборатория в ЕС, не подлежат на пробовземане на територията на България.

Контролните данни показват, че повече от половината пратки с плодове и зеленчуци, влизащи  в страната, са придружени от протокол за анализ

Съобразено е, че някои стоки са бързо развалящи се и няма възможност да изчакват излизането на резултатите. Те биват пломбирани на граничния пункт и освобождени за отпътуване към крайната точка. Транспортните средства, които не са снабдени с устройства за пломбиране обаче изчакват резултата от пробите на ГКПП.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама