ЕК предлага нови извънредни мерки в подкрепа на земеделските производители

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

В отговор на кризата с коронавируса Европейската комисия предлага допълнителни извънредни мерки за подпомагане на най-засегнатите пазари за селскостопански стоки и храни. Дава се възможност за извънредно прилагане на мярката за частно складиране на мляко и млечни продукти, както и на месни продукти. Операторите временно могат да оттеглят хранителните продукти от пазара за период между 2 и 6 месеца, с цел да се запази балансът в търговията.

Комисията предвижда също така гъвкавост при прилагането на програми за подпомагане на пазара на вино, плодове и зеленчуци, зехтин, пчелни продукти, както и за схемата за достъп на учениците до натурални мляко, плодове и зеленчуци. Това ще позволи преориентиране на приоритетите за финансиране към мерки за управление на кризи във всички сектори.

Изключения от правилата на ЕС в областта на конкуренцията са предвидени за сектора на млякото, цветята и картофите. Конкретно на тези сектори ще бъде разрешено колективно да предприемат мерки за стабилизиране на пазара. Например, на сектора на млякото ще бъде разрешено да планират колективно производство на мляко, а на сектора на цветята и картофите ще бъде разрешено да изтеглят продукти от пазара. Ще се разрешава и съхранение от частни оператори. Такива споразумения и решения са валидни само за период от максимум 6 месеца. Движението на потребителските цени ще се следи отблизо, за да се избегнат неблагоприятни ефекти.

Комисията отбелязва, че е необходимо тези мерки да бъдат приети до края на април. Преди това държавите-членки ще ги обсъдят и ще трябва да ги одобрят чрез гласуване.

Новите извънредни мерки  допълват цялостен пакет от други инструменти за подкрепа, приети по-рано от Комисията в подкрепа на селскостопанския и хранително-вкусовия сектор в настоящата криза. Повишената гъвкавост по отношение на правилата на Общата селскостопанска политика има за цел да облекчи административната тежест за фермерите и националните администрации, се казва в съобщение на Европейската комисия.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама