Сивото гниене първо заразява цветовете на ягодите

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Опасни вредители се събуждат във времето на първите ароматни плодове

През май най-голяма е опасността от сиво гниене при ягодата. Заразяването става още по време на цъфтежа, после гъбата минава в плодовете. Заболяването протича бързо, тъй като спорите се разнасят от вятъра и дъжда. Така се обхващат все повече и повече плодове. Забелязва се светлокафяво петно, което бързо се разраства върху целия плод, а повърхността се покрива с обилен сив налеп. Когато заразата проникне откъм чашката, плодът видимо е здрав, но вътрешността му е гнила и горчи. Затова в края на цъфтежа се разстила чиста слама, която ще изолира плодовете от допир до почвата. Точно от почвата най-рано започва загниването, включително и с най-дребните видими петна. Узрелите ягоди се обират внимателно, най-добре сутрин, докато са охладени, поставят се в чисти съдове.

За борба срещу сивото гниене в периода след цъфтежа особено при влажно време се пръска с фунгицид.

Със затоплянето на времето, особено през май, може да се намножат акари. Вреден е ягодовият акар. Той смуче сок от младите, неотворени още листа, те се деформират, пожълтяват, при влажни условия дори загниват. В сухо време изсъхват. Нападнатите растения са по-дребни, втрънчени, листата са като полирани. Плодовете са дребни, засъхнали и с влошен вкус. Когато един лист се отвори, акарите преминават към неотворените. Нападнатите листа трябва да се премахват, да се пръска с акарицид.

Ягодовата нематода също е опасна. Дребното, тънко, нишковидно червейче напада ягоди, цветни и декоративни култури. Разпространява се от дъждовете и с поливните води. Причинява деформиране и свиване на листата, краищата им почервеняват, вджуджават се листните и цветните дръжки, деформират се цветните пъпки. Растенията издребняват, стелят се ниско и формират дребни плодове. Повредите са като огнища, проявяват се на петна в градината. Препоръчваме да извадите и унищожите болните растения и да напръскате насаждението с подходящ препарат.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама