Тонове пилешко залежаха на пристанищата в Китай заради коронавируса

Лилия Александрова
Лилия Александрова
2 Минути

Тонове пилешко останаха залежали на пристанищата в Китай заради коронавируса. Докато през 2019 г. птицевъдният сектор успя да отбележи годишен ръст с 12% до 22,39 тона като компенсаторен ефект за пазара след колапса на свиневъдстовото в следствие на Африканската чума по свинете, а вносът на пилешко месо в Китай през 2019 г. възлезе на 700 000 тона, анализатори очакват доставките на този продукт, както и на яйца в Китай през следващите 6 месеца да бъдат сериозно ограничени, предава poultryworld.net.

Цените на пилешкото месо в страната рязко паднаха заради ограниченията за движение на птици, наложени от властите. Много фабрики бяха затворени и това парализира веригата на доставки. Всички значими вносители на пилешко месо в Китай се оплакаха от редица дефицити на китайските пристанища.

Недостигът на хладилни контейнери причини хаос и ограничи възможностите на пристанищата да поемат договорените количества пилешко месо. „Има сериозни нарушения в транспортната инфраструктура на китайските морски пристанища.“, каза Андрей Терекин, председател на отдела по международна търговия в Черкизово.

През 2019 г. Русия изнесе за Китай 62 000 тона пилешко месо на стойност $143,4, показват данните на националната статистика. Заради отварянето на китайския пазар руските компании успяха да повишат с 65% до $329 млн. приходите си от износ на пилешко. Редица от тях обявиха плановете си и през 2020 г. да продължат да поддържат силен износ на деликатеса за Китай.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама