Откриват сериозни дисбаланси в законопроекта за борба с градушките

Васил Русев
Васил Русев
3 Минути

Законопроектът за борба с градушките предвижда да се пази 90% или около 90 млн. дка от територията на страната, от които обработваема земя е 36 млн. дка. Това каза пред БНР Ваньо Славеев – изпълнителен директор на Агенцията за борба с градушките.

Той посочи, че в момента Агенцията разполага с 9 командни пункта и 199 ракетни площадки, като пази 17 млн. дка, от които обработваема земя е около 13 млн. дка.

По думите му законът предвижда ракетен и самолетен способ за защита. Досега в България е използван само ракетен способ и то на около 1/3 от обработваемата земя, отбеляза Славеев. Според него и двата способа имат предимства и недостатъци:

„Ракетният е с около 10% по-ефективен, но той притежава други недостатъци. Той е разположен на земята, включва множество точки, големи разходи. Самолетният способ е по-маневрен, може да се отреагира във всяка точка на територията на страната. При него нищо не пада на земята и може да се работи и над градовете. Допълването на предимствата на единия и на другия метод ще доведе до по-надеждна и ефективна защита от градушки“.

Славеев обясни, че границата между двата способа ще е сведена до минимум. Ще бъда оставена 2-3 км буферна зона, за да няма риск да се засекат самолети и ракети.

Асоциацията на зърнопроизводителите приветства идеята за разширяването на защитата, каза Георги Милев от асоциацията. Те обаче имат и множество притеснения:

„Искахме новото държавно предприятие да има разписани реални гаранции за качественото изпълнение на дейността си, което в закона, който е внесен, го няма. Второто е, че единствено финансова тежест е вменена на земеделски производители, които ще трябва да плащат такса. Всички заинтересовани от тази защита би трябвало да бъдат включени в този закон – застрахователи и общини. Този закон трябва да бъде по-справедлив относно финансирането на самото държавно предприятие. Трето – двата способа са с различно ниво на ефективност. Всички земеделци ще плащат една и съща такса при различно ниво на защита, което е несправедливо и нелогично. Четвърто – има сериозен дисбаланс в правата и задълженията на заинтересованите страни. Липсва пропорционална представителност на заинтересованите страни в УС на това предприятие“.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама