Билките в България – разновидности и разпространение

Васил Русев
Васил Русев
8 Минути

Значение на билките в България

Едно от най-широко разпространените средства на традиционната медицина са именно билките. Те притежават широк спектър от ефекти върху тялото, като основните са тонизиране, лечение на различни заболявания и усилване на имунната система.

За наша радост на територията на България растат изключително голям брой билки, които от векове се използват от населението  под формата на хранителни добавки, подправки, чайове и лекарства. По последни данни на Евростат, страната ни е най-големият износител на билки в целия Европейски съюз, като значително надвишава количествата от останалите членки.

Разпространението на билките в България може да се определи като повсеместно. Спрямо различните видове, те могат да се намерят както в крайбрежните и крайречни райони, така и на полето, а също и в планинските региони. Някои от тях растат самостоятелно, а други са в симбиоза с треви, храсти и гори.

Именно затова тук от незапомнени времена хората, изучаващи свойствата на растенията, са използвали лекарствени препарати от билки, отвари за изцеление. В днешно време народната и научната медицина широко използват природните ресурси като лечебни билки, за да лекуват множество заболявания.

Известно е, че храненето има голямо влияние върху здравето на човека. Това засяга и паразитите. Безразборна, смесена и сладка храна е идеалното място за размножаване на паразити – от вируси до червеи. В диетата трябва да се съдържат голям брой плодове, зеленчуци и билки, които имат противопаразитно действие.

Кисел трън (Berberis vulgaris)

Ареал:

Среща се широко разпространен в Централната и южната част на Европа, както и в Северна Африка и някои части на Азия. У нас е известен с няколко различни имена, сред които берберис и див киселец.

Свойства:

Всички части на растението имат противопаразитни ефекти. Най-често се използва коренът. Сушени и смлени листа могат да се добавят към салати и различни ястия. Той е вреден за чернодробните паразити. Подобрява филтриращата способност на черния дроб, допринася за разграждането на мазнините, почиства кръвта.

Риган (Origanum vulgare)

Ареал:

Това е тревисто растение, което е разпространено на открити и захрастени части в планините на България. Обикновено може да се срещне на надморска височина до 1600 метра. Той се отглежда и като културно растение, защото в цветовете му се съдържа ароматно масло.

Свойства:

Изсушените стъбла на ригана се използват като заместител на горските чайове. Неговата употреба е свързана с облекчаване на симптомите на кашлицата, белодробните заболявания и високото кръвно.

Жълт кантарион (Hypericum perforatum)

Ареал:

Жълтият кантарион расте по територията на цялата страна в тревисти местности, храсталаци, сечища и ниви. У нас се срещат 22 подразделения, които обаче имат сходен вид и качества.

Свойства:

Неговите антипаразитни свойства се проявяват главно в органите на газообмена и дихателната система. Действа противовъзпалително и тонизира нервната система, има кръвоспиращ ефект. Също така той подобрява оросяването на сърдечния мускул и понижава артериалното налягане. Жълтият кантарион има и антидепресивно въздействие върху организма.

Горска ягода (Fragaria vesca)

Ареал:

Горската или дива ягода се среща в почти всички горски райони на България. Тя може да бъде намерена както в широколистни, така и в иглолистни масиви, а предпочитанията и към почвите и условията са непретенциозни.

Свойства:

Плодовете на растението се използват за храна, като съдържат изключително приятен аромат. В народната медицина се използват листата на горската ягода. Отвари от тях са силно средство срещу паразити на урогениталната система.

Исоп (Hyssopus)

Ареал:

Тази билка се среща от южното Средиземноморие до средните части на Азия. Расте в многобройни колонии на открити поляни в предбалканските райони.

Свойства:

От древни времена исопът е добре познат със силно почистващия си ефект. Листа му в малки количества могат да се добавят към салати и втора ястия. Исопът е мощно средство срещу червеи и гъбички. Неговото бактерицидно действие отдавна е известно на хората. Цветя от растението се използват за подготовка на сокове и добавка към чайове. Нарязани пресни или сухи цветя могат да се използват за готвене. Антипаразитният му ефект се проявява в широк диапазон.

Коприва (Urtica)

Ареал:

Копривата е добре разпространено растение по цялата ширина на Северното полукълбо.

Свойства:

Листата на растението са покрити с тънки власинки, които при допир отделят парлив сок и причиняват болка и зачервяване на кожата. Антипаразитни свойства на копривата са в доста широка гама – справя се с паразити на кожата, косата, до паразити в белите дробове и червата. Също така тя има кръвоспиращо и антианемично действие.

Хвойна (Juniperus)

Ареал:

Хвойната е дърво, което се среща в северните части на Азия и Америка, в Цяла Европа и средиземноморската част на Африка. Това е иглолистно растение и обикновено расте на по-голяма надморска височина.

Свойства:

Характерната особеност на дървото са неговите шишарки. Листата и плодовете (шишарките) на хвойна съдържат ароматни масла, които проявяват антипаразитни свойства. Нарязани плодове и листа от хвойна могат да се добавят към салати и готвени ястия. Основните въздействия на хвойната се проявяват при борба с вируси и гъбички, които живеят в дихателните органи и се активират, когато тялото е преохладено.

Маточина (Melissa officinalis)

Ареал:

В естествената си среда тази билка се среща в Средиземноморието и Южна Европа, но след това е култивирана в различни части на Стария континент и Северна Америка. В България тя расте в тревисти и храстови места, като не е претенциозна към почвите и влажността. Срещата се в хълмистите и планински райони на цялата страна.

Свойства:

Маточината се бори успешно с в кръвоносната система, както и в неговите филтри – черния дроб и бъбреците. Нейната надземна част се използва още от древността заради приятния й аромат, който е сходен с този на лимоновите кори.

Лайка (Matricaria)

Ареал:

В нашата страна лайката може да се срещне от морското равнище чак до 1000 метра н.в. Разпространена е широко в Северното полукълбо. Предпочита да расте в изоставени или необработвани ниви и поляни, където се “крие” сред високи треви и бурени.

Свойства:

Тази билка има множество лечебни качества, но често се употребява и като основна състава за час, заради изключително приятния си аромат. Тя облекчава симптоми при проблеми с дихателните пътища и храносмилателната система. Външно спомага за заздравяването на рани и различни обриви по кожата.

Мащерка (thymus vulgaris)

Ареал:

Тя е сред най-харесваните билки от българите, а разпространението й минава през Европа, Азия и Северна Америка. При нея има различни подтипове, но най-търсена е Дивата мащерка, която освен отличните си вкусови и лечебни качества, е и важен източник за пчелен нектар. Тази билка предпочита да вирее на скалисти и сухи почви, обикновено в открити пространства.

Свойства:

Мащерката се използва широко като подправка на различни ястия, както и като основна съставка на чайове. За лечебни цели се използват нейните сухи цветове, които притежават болкоуспокояващо действие. Тя спомага много и при проблеми с дихателните пътища и има спазмолитични качества.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Avatar photo
Автор: Васил Русев
Васил е журналист в уебсайт и списание „Агрозона“ от август 2018 година. Роден е през 1983 година в Пловдив. Възпитаник е на Националната професионална гимназия по горско стопанство "Христо Ботев" в град Велинград и на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като журналист от повече от 10 г., а опитът му е съсредоточен в длъжностите - репортер, редактор и водещ. Личните му интереси са свързани с историята, политиката, природните процеси и спорта.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама