Кажете „сбогом“ на изкуствените сламки

Агрозона
Агрозона
2 Минути

Пластмасата залива света ни. Тя е навсякъде – в храната, водата и дори в пастата за зъби. Ето защо неотдавна няколко големи компании забраниха пластмасовите сламки, поради опасения, свързани именно с околната среда. Разбира се, няма как да бъдат премахнати напълно, ако нямат заместител. И точно тук идва идеята на екип учени, които създадоха „ядливи сламки“.

Коста Рика е първата държава от Латинска Америка, която вече има вкусни „прибори“. Идеята е реализирана първоначално в Испания. А целта й е да промени местни навици, свързани с прекомерната употреба на пластмаса.

Замислете се, колко пластмасови сламки използвате на ден? Седмица? Месец? Тези малки пръчици представляват 4% от боклука в целия свят. За всяка от тях са нужни години, за да се разгради. Според CSIRO, поне 90% от морските видове са консумирали поне една сламка през живота си. Може би сега наистина е открита подходящата алтернатива.

Вкусовете на новите сламки варират от шоколад до лимон, и въпреки това не мислете, че напитката ще промени обичайния си вкус. Истинските аромати и сладост ще се открият от небцето ви, само когато започнете да ядете сламката. Самата тя е изработена от желатин, нишесте, захар и вода. След като се постави в чаша с течност, сламката може да се използва за около половин час. Ако остане там с часове и не се изяде, то тя ще се разгради напълно.

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама